GÜNÜN MANŞETLERİ

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) Görevinden İstifa Eden Uzman Er ve Erbaşlar Geri Dönebilirler Mi?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmakta iken kendi istekleriyle istifa eden uzman er ve erbaşların, kurum bünyesine geri dönüşü ve memurluğa uzanan süreci nasıldır?

- Bu haber 263 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) Görevinden İstifa Eden Uzman Er ve Erbaşlar Geri Dönebilirler Mi?
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmaktayken kendi rızaları kapsamında Uzman Erbaş ve Er pozisyonundaki görevlerinden ayrılan kişilerin, tekrar kuruma dönmeleri mümkün mü, görevinden istifa eden Uzman Er ve Erbaşlar memur olabilirler mi şeklindeki tüm sorulara yanıt olarak bu bilgi paylaşımını ulaştırmayı uygun gördük. Bir ziyaretçimiz mail yoluyla konu hakkında bilgi paylaşımı yapılmasını rica etmiş, bu kapsamda ilgili süreci açıklayacak olursak aşağıdakileri söylemek mümkün olacaktır.

İstifa süreci nasıl ilerlemektedir, işlemler ne kadar sürüyor?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaktayken görevinden istifa etmek isteyen bir kişinin ilgili başvurusu ve yaptığı başvurunun evrakları, bir çok makam ve ismin imzasına sunulmaktadır. Dolayısıyla bu başvuru, tüm makamlar tarafından onaylanır, işleme alınır kişinin istifası onanır. Buradan hareketle istifa sürecinin dahi belirli bir hiyerarşisi, uygulanış sürecinin olduğunu anlayabiliyoruz. Tüm makamlara bu başvurunun ulaşması, günler sürebilmektedir. Dolayısıyla bir anlık şekilde gerçekleşecek bir başvuru sürecine sahip değildir.

İstifa ettikten sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) eski görevime geri dönebilir miyim?

İstifa süreci başladıktan ve istifa onaylandıktan sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine tekrar kabul yapılmamaktadır. Bu noktada kişinin kendi rızasıyla istifası alındığından, onanıp işleme alınmış istifanın geri dönüşü bulunmamaktadır.

İstifa eden Uzman Er ve Erbaşlar kamuda bir pozisyonda memur olabilirler mi?

TSK bünyesinden istifa edip ayrılan vatandaşlar, ilgili alımlar, başvuru süreçleri ve uygulanacak olan sınavlarda başarılı oldukları taktirde; kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapabilirler.

Kamupersoneli.net | ANKARA


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları Kamupersoneli.Net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kamupersoneli.Net tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.