Gündem

İstanbul Valisi Şahin'den Yeni Havalimanı İşçilerine Yönelik Açıklama

İstanbul’da yapımı devam eden açılışına günler kala işçiler tarafından başlatılan eylemle gündeme oturan yeni havalimanına dair yeni gelişmeler yaşandı. 

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Üçüncü Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi ve sonrasında yaşanan gözaltı işlemleriyle ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Vasip Şahin’in yapmış olduğu o açıklamalar,

İŞÇİLERİN SORUNLARI GİDERİLECEK

İstanbul Valisi Vasip Şahin yeni havalimanının inşaatında yaşanan olaylara dair yaptığı açıklamasında iş barışı noktasında sorun olmadığını ve işçilerin iş başı yaptıklarını söyledi. Gerçekleştirilen eylemlerde gözaltına alınan işçilere yönelikte bilgiler paylaşan Vasip Şahin Cuma günü havalimanı inşaatında işçilerin eylemi sonrası 401 işçinin gözaltına alındığını ve 275’inin salıverildiğini söyledi. 

İşçilerin taleplerinin değerlendirilmesi noktasında da kamuoyunu bilgilendiren Vasip Şahin işçilerin taleplerinin alındığını ve sorunlarının giderileceğini söyledi. 

“Konunun başka türlü istismar edilme ihtimaline karşı da kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri alarak orada bulunan insanların öncelikle kimlik kontrollerini ve oradaki durumlarını inceleme, araştırma faaliyeti konusunda bir takım kolluk görevlerini ifa ettiler. Bu arada çalışma kimliği olmayan ya da orada provokasyonvari eylemler yapmaya çalışan kişilerin de olduğu toplam 401 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 275’i bugün sabah itibariyle salıverildi. Diğerleriyle ilgili işlemler devam ediyor. Onların arasında suça karışanların dışındakiler mutlaka başsavcılarımızın titiz incelemeleriyle salıverilecektir. İşveren tarafı hızla belirtilen sorunların giderilmesi noktasında çalışmaya başladılar. O sorunların giderilmesi ve taleplerin karşılanması noktasında bizim de aracılığımızla bir an önce düzeltme çabalarına başladılar.”

Kamupersoneli.net – ANKARA