Ekonomi

TGSD Başkanı : "Asgari Ücret 1300 Lira Olunca İşten Çıkarmalar Çoğaldı"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, Asgari ücret 1300 lira olduktan sonra sektörde iş çıkarmaları meydana geldiğini dile getirdi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat ocak ayından itibaren net 1300 TL olan asgari ücretin giyim sanayiinde işten çıkarmalara neden olduğunu dile getirdi.  Sektördeki iş kaybına dikkat çeken TGSD Başkanı Şeref FAYAT İstanbul ve büyük şehirlerde yoğun işten çıkarmaların meydana geldiğini ddile getirdi. Konuyla ilgili “Maaşın bizim maliyetimize etkisi yüzde 35. Bin 300 TL asgari ücret toplam maliyeti ise yüzde 10 artırıyor. Aralık ayından itibaren hem derneğimiz üyeleri arasında hem de sektörde yoğun işçi çıkarmalar var” şeklinde konuşan FAYAT , İstanbul’da servis ücretlerinin diğer şehirlere göre çok fazla olduğunu ve yine İstanbul’da yemek ücretlerinin %50 daha pahalı olduğunu işverenler açısından 1300 TL olan asgari ücretin büyük bir külfet haline geldiğini söyledi. Söz konusu maaş artışı sonrasında  özellikle İstanbul’daki bir çok firma personel sayısında azalmaya gitti.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TSGD) tarafından düzenlenen panele H&M, Li&Fung, New Look, Superdry, LCW, Koton ve Trendyol yöneticileri de katıldı. Panelde konuşan Li&Fung Genel Müdürü Fatma Mamcu, asgari ücretlerine getirilen zam sonrasında giyim sektöründeki ürünlere bunun zam olarak yansıtığını dile getirdi.  Fatma Mamcu “En az yüzde 3-5’lik fiyat artışı var. Kurların da tam tersine çalışmasıyla bu durum bir baskı yarattı ve bundan dolayı kaçırdığımız işler oluyor” dedi.

 Kamupersoneli.net

Bir Yorum

  1. Diğer standart alüminyum profiller,otomotiv sektörü,demir yolları, vagon karoseri profiller , SOLAR ENERJİ VE SOLAR ALUMİNYUM PROFİL mekanizmaları , Isı barıyerli Profiller vs..i kapsayan, geniş bir yatırım yapmak istiyoruz. Cazibe Merkezleri için Kalkınma Bankasına müracat ettik. Karar aşamasında olunan bu İşler: ilk 2