Genel

İyi İngilizce bilmek, yüksek YDS puanı almak için yeterli midir?

Yabancı dil sınavı 2013 yılına kadar Üniversitelere Giriş Dil sınavı ( ÜDS ) ve Kamu Personel Dil Sınavı ( KPDS ) adı altında yılda ikişer defa yapılırken 2013 ‘ den sonra iki sınav birleştirilmiştir. Birleştirilen yeni sistemle birlikte tüm kurum, kuruluş, üniversite ve bankalar için gerekli dil puanı almak isteyen adaylar Yabancı Dil Sınavı ( YDS ) olarak değiştirilen sınavlara yılda 2 kez girebilmektedir. Ayrıca E-YDS sınavı ile dil puanı ihtiyacı olan adaylar her ay Ankara’da belirlenen bir salonda online olarak sınava girmekte ve soruları bilgisayar üzerinden çözmektedirler.

Peki, İyi İngilizce bilmek yüksek YDS puanı almak için yeterli midir?

İngilizce yabancı dil puanı almanın İngilizceyi iyi bilmek ile doğru orantılı bir bağlantısı yoktur. İngilizceyi iyi bilen bir aday kesinlikle yüksek puan alabilir diyemeyiz. İngilizce YDS sınavında soru tipleri boşluk doldurmaca, Türkçe’ den İngilizceye çeviri, İngilizce’ den Türkçe’ ye çeviri, Paragraf soruları, İmla kurallarını içeren sorular ve anlama dayalı sorular olarak karşınıza çıkacaktır. Bu soruların çözülmesi için özel sınav taktiklerini bilmelisiniz. YDS sınavında 80 soru çıkmakta ve genellikle yeterli süre olarak 120 dakika verilmektedir. Adayların soruları çözebilmesi için mutlaka bir kurs veya yardımcı kaynaklar aracılığı ile dilbilgisi konusunda detaylı eğitim almalıdırlar.

İngilizceyi iyi bilen bir insan Ülkemizde özellikle konuşma veya okuduğunu anlama kabiliyetine sahiptir. Konuşmak veya İngilizce okumak iyi bir İngilizce bildiğimiz anlamına gelmeyecektir. İngilizce dil sınavı YDS ‘ de dil bilgisi soruları, paragraf soruları, anlama dayalı sorular kesinlikle şaşırtıcı ve benzer özellikle verilen cevap şıkları ile sizleri ters köşeye yatırmaktadır. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka iyi İngilizce bilen adayların dahi bir kursa gitmeleri, online ders almaları veya YDS dil sınavı için gerekli soru çözme taktikleri ve detaylarını görmeleri gerekmektedir.

Bu şekilde alınan 6 – 12 aylık YDS soru çözme taktikleri ile daha iyi bir puan alabilirsiniz. YDS sınavında özellikle paragraf soruları güncel olaylara değinirken konuşmalarda olmayan ve çok sık kullanılmayan kelimeler kullanılmaktadır. Bu yüzden sınava girecek adaylar güncel olayları yabancı ajanslardan takip ederek daha az kullanılan kelimeleri öğrenmelidirler. 
 
 Kamupersoneli.net