Kpss

KPSS'ye Hazırlıkta Dershaneye İhtiyaç Var Mıdır?

KPSS sınavında dershaneye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu meseleyi bazı kritik noktalarla ele alarak dershanenin kimler için gerekli olup olmadığını analiz edebiliriz.

1- Eğer disiplinli çalışabilecekseniz, KPSS sınavı sizin için en büyük ve son şans ise disiplinli çalışma ortamınız var ise dershaneye gerek yoktur. Zira bilmediğiniz ders konularını öğrenmek için ders videoları satın alabilir, popüler yayınların soru ve konu anlatımlı kitaplarını satın alabilirsiniz.

2- KPSS sınavında dershane ikamet ettiğiniz yere yakın ise, dershaneye gitme imkânınız maddi açıdan müsait ise ve konulara ok fazla hâkim değilseniz dershaneye gitmeniz daha faydalı olacaktır.

3- Online kurslara katılmanız için gerekli bilgisayar, internet ve maddi açıdan imkân var ise bir kursa gitmek yerine online kurslara ve dershanelere katılabilirsiniz.

4- Dershaneler birer motive aracıdır. Zira artık konulara, soru çözümlerine, farklı testlere ve bilmediğiniz bilgilere ulaşmak internet dünyası ile oldukça kolaydır. Eğer kendi kendinizi motive edebiliyorsanız dershaneye gitmenize gerek yoktur.

5- Alanınıza göre dershane ihtiyacı oldukça önemlidir. Örneğin sayısalcı bir adayın ( mühendis, teknik öğretmen, öğretmen ) sayısala olan hâkimiyeti fazla olduğu için tarih, coğrafya ve Türkçe derslerini dershaneye gitmeden de halledebilir.

6- Sözeli bir adayın özellikle matematik konusunda geride olacağı düşüncesi hâkim olduğu için dershaneye gitmesi daha uygundur.

7- KPSS A grubuna hazırlanan adayların dershaneye mutlaka gitmesinde fayda vardır. KPSS a grubu için gerekli P1 – P90’ a kadar olan tüm puanların hesaplanmasında hukuk, maliye, muhasebe, ekonometri, istatistik, iktisat ve çalışma ekonomisi gibi tüm konuların KPSS sınavında çözülmesi gerekir. En kötü ihtimal uzak olan ve bilmediğinizi konu hakkında dahi asgari 1 net yapılmalıdır. Yapılmadığı zaman bazı KPSS P puanları hesaplanmayacaktır. Bu yüzden KPSS a grubuna hazırlanan adaylar ve öğretmenlik oturumuna gren adaylar mutlaka dershanelere gitmeli, konuları yakından takip ederek disiplinli çalışmayı hayat tarzı haline getirmelidir.

 Kamupersoneli.net