Gündem

Sağanak yağış ve sel uyarısı

Meteorolojiden yapılan son dakika uyarılara göre Türkiye bu hafta kuvvetli sağanak yağış etkisi altına giriyor. Orta akdeniz bölgesinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek Türkiye için metoroloji, yağışlara bağlı olarak sel uyarılarında bulundu. Hava tahminlerine göre yağışlar tüm yurtta etkili olacak ve yağışların bu geceden itibaren başlayacağı tahmin ediliyor.

Sağanak yağışın hafta sonu C.tesi gününe kadar devam edeceğini söyleyen uzmanlar, yurdun bazı bölgelerinde  ki sıcakların 4 ila 8 derece arasında değişeceğini söyledi. 

Batı bölgelerde görülecek yağışların cumartesi gününe kadar tüm yurtta etkili olduktan sonra hafta sonu ülkeyi terk etmesi bekleniyor. Özellikle Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz ile Hatay, Osmaniye, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yağış bekleniyor.

Yurt genelinde mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, perşembe günü itibarıyla Marmara, Ege, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de pazar gününe kadar 4 ila 8 derece azalması öngörülüyor.

Genel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşmesi beklenen yağışların, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde ise kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Ülke genelinde yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Hatay, Osmaniye, Giresun, Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt çevreleriyle Diyarbakır’ın güney ve doğu ilçelerinde kuvvetli gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir