Gündem

Muş'ta Terör Operasyonları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde devam eden terör operasyonları  Muş ilinde de hızını kaybetmeden devam ediyor. 

Muş Valiliği, Varto ilçesinde düzenlenen operasyonda ele geçirilen teröristlerin infaz edildiği ve yaşlı bir kadının terör örgütü üyesi gibi gözaltına alınıp tutuklandığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, 6 Nisan 2016’da, 49. Komando Tugay Komutan Yardımcılığı ve Muş İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birliklerce, Varto ilçesine bağlı Teknedüzü köyü kırsalında “Şehit Piyade Uzman Çavuş Suat Ocak-56” isimli operasyon gerçekleştirildiği bildirildi.

Operasyonda, 4 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, örgütün sözde Erzurum eyaleti üçlü yürütme ve doğu gücü sorumlusu (Devrim) kod adlı Mehmet Hayme’nin sağ olarak ele geçirildiği, örgüt mensuplarıyla işbirliği yaptığı iddiasıyla Teknedüzü köyü muhtarı Ali Rıza Şahin ve 3 kişinin Varto Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, terör örgütü yandaşları ve destekçileri tarafından öne sürülen, “güvenlik güçlerince ele geçirilen teröristlerin infaz edildiği, yaşlı bir kadının terör örgütü üyesi gibi gözaltına alındığı ve suçsuz insanların terör örgütüyle işbirliği yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Operasyonda, güvenlik güçlerinin “teslim ol” çağrılarına ateşle karşılık veren terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada 4 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği, 1 teröristin sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

Operasyon sonrasında yakalanan (Devrim) kod adlı Mehmet Hayme’nin, PKK/KCK terör örgütünün sözde Erzurum eyaleti bölge sorumlusu, Erzurum üçlü yürütme doğu cephesi/halkla ilişkiler/Karlıova-Varto grubu sorumlusu, 2002-2016 yılları arasında Muş bölgesindeki terörist faaliyetlerin planlayıcısı ve sorumlusu, ayrıca Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesini, Muş bölgesinde bulunan kritik ve ekonomik tesislere yönelik yapılan saldırıları ve sabotajları koordine ettiği bildirildi. Açıklamada, Hayme’nin 15-16 Ağustos 2015 tarihinde Varto ilçesinde sözde özerklik ilan edilmesi ve güvenlik güçlerine yönelik eylem ve saldırı talimatlarını verdiği tespit edildiği belirtildi.

Güvenlik güçlerince operasyon sonrası yapılan aramalarda, terörist Mehmet Hayme’nin, Sisi Bingöl isimli kadının evinin yanındaki boş ahırda (üzerine kilit vurulmuş şekilde) üzerinde el bombası, telsiz, mühimmat ve teçhizatlı olarak ele geçirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu şahıs Varto Sulh Ceza Hakimliği’nce, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçundan tutuklanarak cezaevine konmuştur. Bölücü terör örgütünün sözde üst düzey yöneticisi olan Mehmet Hayme’nin canlı yakalanması, ele geçirilen teröristlerin güvenlik güçleri tarafından infaz edildiklerine dair çıkarılan yalan haberlerin tamamen asılsız olduğunun en önemli kanıtıdır. Eğer ele geçirilen bölücü terör örgütü mensupları iddia edildiği gibi infaz edilmiş olsaydı sağ ele geçirilen ve sözde üst düzey yönetici olan terörist de canlı olarak teslim alınmazdı.”

– Teröristi, ahıra kilitleyip saklamış

Açıklamada, terör örgütü yandaşlarınca suçsuz gösterilmeye çalışılan Sisi Bingöl’ün, Varto bölgesindeki terör örgütü mensuplarına erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağladığı ve operasyon bölgesinden kaçan Mehmet Hayme isimli teröristi evinin yanındaki boş ahıra üzerine kapıyı kilitleyerek gizlediğinin tespit edildiği ifade edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi Varto İl Genel Meclis üyesi olan Metin Aydoğdu’nun ise bölgedeki terör örgütü mensuplarına erzak ve malzeme temin ettiği, barınma imkanı sağladığı, örgütle parti-köy komiteleri ve kent meclisi arasında irtibat sağladığının tespit edilerek Varto Sulh Ceza Hakimliği’nce, “silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık” suçundan tutuklandığı, Teknedüzü köyü Muhtarı Ali Rıza Şahin’in de bölgedeki örgüt mensuplarıyla irtibat halinde olduğu, örgüt mensuplarına erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağladığı tespit edildiği ve “silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık” suçundan tutuklandığı bildirildi.

Bölgedeki örgüt mensuplarına erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağladığı iddiasıyla Zafer Bingöl’ün, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yukarıda da izah edildiği gibi bölücü terör örgütü yandaşlarınca suçsuz gibi gösterilmeye çalışılan şahısların masum olmadıkları açıkça görülmektedir. Bu tür iddialar güvenlik güçlerimizce yapılan başarılı operasyonlara gölge düşürmek ve halkımızı devletine karşı kışkırtma amaçlıdır. Fakat sağduyulu Muşlu vatandaşlarımız bölücü terör örgütü yandaşlarınca yapılan bu tür algı operasyonlarına itibar etmemekte ve devletinin yanında yer almaktadır. Bölge halkımızın da desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla ilimiz genelinde terörle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülecektir.”