Eğitim

Yeni Öğretmen Adaylarına Kıdemli Öğretmenlerden Eğitim

Bakan Nabi Avcı yeni öğretmenler için oryantasyon süreci çalışması başlattı.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir“ dedi.
 
Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri’nin açılış programı Türkiye’nin her yerinde başladı. Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde yapılan törende bulunan Bakan Nabi Avcı, aday öğretmenlerin oryantasyon sürecinin, gönüllü danışman öğretmenler tarafından yürütüleceğini belirtti. Bakan Nabi Avcı, “Türkiye genelinde, Millî Eğitim Bakanlığı olarak 98 bin danışman öğretmen adayı içerisinden oluşturulan bir havuzdan sizler seçildiniz. 30 bin yeni öğretmen adayına rehberlik, danışmanlık yapmak için 35 bin danışman öğretmen arkadaşımız görev almış durumda” diye konuştu. 

Bakan Avcı, yeni atanan aday öğretmenlerin oryantasyon programı sürecini planlayan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü, birim çalışanları ve il müdürlerine de teşekkürlerini unutmadı.

Türkiye genelinde 30 bin öğretmen adayına eğitim vererek yönlendirecek , rehberlik edecek danışman öğretmenlerin 22.02.2016 itibarıyla Türkiye´nin her yerinde seminer çalışmalarına aynı saatte başladığını bildiren Nabi Avcı, “Bu aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı olarak ne büyük ve idealist bir camia olduğumuzun da göstergesi” dedi. 
 
 
Kıdemli öğretmenler için yeni süreç
Bu zaman içerisinde danışman öğretmenlerin, genç öğretmenler ile mesleklerine başladığı günlerin heyecanını tekrar yaşayacaklarını söyleyen Nabi Avcı, “Belki yılların verdiği alışkanlıklarla bir ölçüde pörsümüş olan birtakım özelliklerimizi tekrar canlandırma fırsatını da bu vesileyle bizler de bulacağız. Onun için bu süreci biz sadece öğretmen adaylara yönelik bir süreç olarak görmüyoruz, aynı zamanda kıdemli öğretmen arkadaşlarımız için de çok değerli, verimli ve bereketli bir süreç olacağına inanıyoruz” diye düşüncelerini açıkladı.  
Geçen yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde kullandığı sloganıda eklemeyi unutmadı “İnsan, insan gölgesinde yetişir” . 
 
Öğretmenlik aynı zamanda bir sanattır

“İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir” diyerek düşüncelerini açıklayan Nabi Avcı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Çünkü öğretmenlik sadece bilgiyle yapılan bir iş değil, öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bu sanat da ustaların yanında öğrenilir. Sizler de yıllarını bu mesleğe vermiş usta öğretmenler, usta rehberler olarak genç arkadaşlarımıza mesleğimizin inceliklerini, güzelliklerini ve aynı zamanda da bazı zorluklarını tanıtma imkanını bulacaksınız. Sizin yanınızda bu arkadaşlarımız, mesleğin inceliklerini öğrenmekle kalmayacaklar, aynı zamanda bir ´öğretmen duruşu´ kazanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmeni, okulu, öğrenciyi merkeze alan çalışmalarımızın çok önemli bir halkasını böylece birlikte gerçekleştirmiş olacağız.”  diyerek düşüncelerini belirtti.
 
Ankara´da bin 838 öğretmen adayı için 2 bin 200 danışman öğretmen seçildiğini, onların da seminerlerin ardından aday öğretmenlere rehberlik yapmaya başlayacaklarını açıkladı.
 
“Bunun dostlar alışverişte görsün türünden bir hizmet içi eğitim çalışması olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum” cümlesiyle açıklama Nabi Avcı, şu sözleriyle konuşmasına devam etti : “Bu süreç, genç öğretmen adaylarımız için gerçekten kritik bir süreç çünkü onlar, bu süreçte içine girdikleri büyük maarif camiasını tanıyacaklar, bu camiaya yön veren ilkeleri tanıyacaklar. Dolayısıyla nasıl başlarlarsa meslek hayatları ona göre biçimlenecek. Burada da size büyük görev düşüyor. Ben bu görevi hakkıyla yerine getireceğinizden, gönüllülük esasıyla başladığınız bu çalışmalarda gerçekten genç öğretmen arkadaşlarımıza çok önemli değerler kazandıracağınızdan eminim. Tekrar gayretleriniz, heyecanınız ve katkılarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
 
Danışman öğretmenlere eğitim seminerleri:
Yeni ataması yapılan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri 22.02.2016 tarihiyle Türkiye genelinde başladı. 
 
Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde oryantasyon süreci için en az 10 yıl hizmet vermiş ,ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılımı olan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği sağlam, mesleğine temayüz etmiş kriterlerin den bir veya bir kısmına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabilmektedir.
 
Danışman öğretmenler için aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış oryantasyon süreci programı içinde izleme, yönlendirme ve bilgilendirme, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili yaşanmış olayları aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesince birinci performans değerlendirmelerini yapmakla sorumlu olacaklar.