Eğitim

MEB FATİH Projesi Dünyadan Yoğun İlgi Görüyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açılamada ise FATİH projesinin hakkında dünyadan yoğun ilgi alındığı belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan işte o açıklama;

Eğitimde FATİH Projesi’nden alınan verim son dönemde dünya tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Millî Eğitim Bakanlığı daha önce projeyi sunmak üzere AB Parlamenterler Meclisi, Londra ve Dubai’deki farklı eğitim buluşmalarına davet edilmiş ve otuz ülkenin Eğitim Bakanı projeyi daha yakından görmek maksadıyla YEĞİTEK Genel Müdürlüğünü ziyaret etmişti.
Dünyadaki en büyük ve en etkili model olan FATİH Projesi, diğer ülkeler tarafından yoğunlaşan bir ilgiyle takip ediliyor. 6-7 Nisan 2016 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi Şehrinde “Ortadoğu Liderler Forumu ( Middle East Leadership Forum)’na Millî Eğitim Bakanlığı adına Müsteşar Yardımcısı Dinçer ATEŞ çağrılı konuşmacı olarak davet edildi.

FATİH Projesi Ortadoğu Liderler Forumu’nda

“Orta Doğu’da Eğitimin Geleceğini Değiştirme” ana temalı foruma, Katar, Bahreyn, Mısır, Umman, Kuveyt, Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Finlandiya, Avustralya’dan da çok sayıda eğitim lideri katıldı. Eğitimde yenilik, liderlik, yarını değiştirmek için bugünden değişim, en son teknolojiler ve trendler çerçevesinde bilinç oluşturma, öğrenciler, bilgisayar ve öğrenim gibi konuların tartışıldığı forumda ATEŞ, “Yeni teknolojilerin eğitimle bütünleşik hale getirilmesi: Karar vericiler, öğretmenler ve öğrencilerin öğrenme fırsatlarını artırmak için nasıl işbirliği yapmalılar?” başlıklı bir konuşma yaptı.
ATEŞ, konuşmasında, yeni teknolojilerin uygulandığı ve bir başarı hikâyesi olan FATİH Projesi’ne değinerek, eğitimde yeni teknolojilerin kullanıldığı en kapsamlı projenin FATİH olduğunu vurguladı. Konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayan ATEŞ, FATİH’le kazandıkları birikimi bütün dost ülkelerle paylaşabileceklerini ve işbirliğine hazır olduklarını, Bakanlık olarak edindikleri tecrübeleri paylaşmaktan memnun olacaklarını belirtti.
600’ e yakın davetli ve konuşmacının katıldığı forumdan sonra birçok ülkenin eğitim liderleriyle ikili görüşmeler yapıldı.

Batuhan TEMEL / Kamupersoneli.net