Kamu Personelleri

Kamu çalışanlarına avantajlı tatil geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, turizmde destek planı kapsamında kamu çalışanlarına avantajlı tatil imkanı getirecek çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Kentte gezi ve incelemelerini sürdüren Ünal, bir otelde düzenlenen Antalya Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katılarak, turizmcilerle bir araya geldi.

Rusya ile yaşanan krizden sonra turizmde gerekli tedbirlerin alınması için yurt içi ve dışında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Ünal, Turizm Haftası’nın ilk gününde turizmcilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Sektöre dönük hassas ve titiz bir duyarlılık sergilediklerini ifade eden Ünal, yurt dışındaki kara propagandaya karşı Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçiler nezdinde çok ciddi çalışma yürüttüklerini belirtti. Yurt dışı tanıtım, halkla ilişkiler ve reklam faaliyetlerini hızlandırdıklarının altını çizen Ünal, birçok sektör temsilcisiyle fuarlara katıldıklarını vurguladı.

Ünal, yurt dışındaki toplantılarda yabancı meslek birlikleri, acente ve tur operatörleriyle birebir temaslar kurduklarının altını çizerek, “Yeni hedef pazarlar, özellikle Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Hindistan, İran, Çin nezdinde çok ciddi çalışmalar yürüttük. Diğer taraftan da sahayı birebir yakından görmek için kültür turizm çalıştaylarımıza hız verdik.” diye konuştu.

Turizm çalıştaylarının sonunda turizm acil eylem planını hazırladıklarını ifade eden Ünal, şöyle devam etti:

“Bu telafi edici tedbirlerin dışında yeni tedbirler almak gerekirse, bu tedbirlerimizi hiç düşünmeden alırız. Bu hafta içerisinde ek bir tedbir daha aldık ve bunu sizlerle paylaştık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile uzunca bir süre yürüttüğümüz ortak çalışmalar sonucunda hafta başında bu ek tedbir paketini de sizlere paylaştık. Aynı şekilde yurt dışı fuarlarında sektör temsilcileriyle tur operatörleriyle ve sizlerle yaptığımız görüşmeler, sadece nisan ve mayıs ayıyla sınırladığımız 6 bin dolar yakıt desteğini uzatmamız gerektiğini bize gösterdi. Bunu hiç beklemeden açıkladık, çünkü özellikle bu dönemde planlamalar yapılırken bunun gecikmeden açıklanması gerekiyordu. Dolayısıyla sezon sonuna kadar da yakıt desteğimizi uzatacağımızı ifade ettik ve eylül ayına kadar bu kararı aldık. Yerli turistin erken rezervasyonlarında iyi gidiyoruz. Geçen yılın ilk üç ayına göre bu yıl erken rezervasyon oranları yüzde 25 arttı ve yaklaşık 4 milyon adetlik bir rezervasyona ulaştı.”

Yurt dışından gelen turistler için tanıtım seferberliği başlattıklarına dikkati çeken Ünal, bu konuda herkesin elini taşın altına koyduğunu ve turizm elçisi gibi gayreti bir çalışma sergilediğini söyledi.

– Yurt dışında turizm tanıtımı

Bakan Ünal, önümüzdeki haftadan itibaren Avrupalılara dönük tüm medya kanallarında reklam, tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin yoğunlaşacağını, yabancı basın temsilcilerinden sosyal medya fenomenlerine, bloggerlerden ünlü sanatçılara kadar Türkiye’nin tanıtımına katkı sunacağını düşündükleri tüm grupları, ülkenin çeşitli destinasyonlarında ağırlayacaklarını vurguladı.

Tur operatörlerinin Türkiye ile ilgili beklentisinin normal şartlar altında ürün fiyat seviyesindeki üstünlük nedeniyle son dakika ve sezon için satışlar olarak belirdiğini anlatan Ünal, buradan da iyi bir netice alacaklarını ifade etti.

Açıkladıkları desteklerin hepsinin telafi edici nitelikte olduğunu belirten Ünal, bir yandan da turizm sektörüne yönelik vadeli yapısal tedbirler üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Ünal, uzun vadeli tedbirleri konuşurken dünya turizminin mevcut durumu, geleceğe dönük perspektifler ve ülkenin bu noktada nerede durması gerektiğini de ele almaları gerektiğini söyledi.

Dünyada 15 yıl önce 674 milyon kişi seyahat ederken, bugün bu rakamın 1,2 milyar kişiye ulaştığına değinen Ünal, şöyle konuştu:

“Dünya Turizm Örgütü’ne göre, 2030 yılında dünyada toplam 1,8 milyar turist olması öngörülüyor. Bu öngörülere göre 2030 yılına geldiğimizde dünyada kitle turizmi azalacak, bireysel seyahatler artacak. Kültür, inanç, gençlik, sağlık golf, medikal, gastronomi gibi alternatif turizm türlerine, yeni ürünlere rağbet artacak. Seyahat süreleri azalacak, seyahat sıklığı artacak. Seyahatlerdeki harcamalar artacak. Çevreye, doğaya ve kültüre duyarlılık artacak, eko-turizmi, macera, kırsal turizm gibi turizm türleri, turizmde belirli rol oynayacak. Dolayısıyla 2030 perspektifimizi belirlerken bu öngörüleri dikkate almamız gerekiyor.”

Ünal, Türkiye’ye gelen turist sayısı 2002 yılında 13 milyon iken bugün üç kat artışla 40 milyonu gördüklerini, 2002’de en çok turist çeken 17. ülke iken geçen yıl altıncı ülke olduklarını aktardı.

– 50 milyon turist hedefi

2023 hedeflerinin 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir olduğuna dikkati çeken Mahir Ünal, bunun için ihtiyaç duyulan her şeye sahip olduklarını, en çok turist çeken beş ülke arasında yer almayı hedeflediklerini anlattı.

Turizmi çeşitlendirmek, alternatif turizm türlerini geliştirmek gerektiğini belirten Ünal, “Turizm altyapısını güçlendirmemiz gerekiyor. Turizmi ülke geneline 12 aya yaymamız gerekiyor. Ülkemiz turizm hedefleri ve politikalarımız, Dünya Turizm Örgütü’nün öngörülerine uyuyor. Bu bize yeni fırsat ve potansiyeller sunuyor.” dedi.

Bir gazetecinin, memurlara yönelik avantajlı tatil imkanına yönelik çalışmaları sorması üzerine Ünal, “Sektör temsilcileriyle bu konuda ortak bir çalışma yürütüyoruz ama bunu şu anda erken rezervasyonun sonunda paylaşmayı düşünüyoruz. Fakat şu anda böyle bir çalışma bakanlıklar nezdinde, sektörle birlikte devam ediyor.” diye konuştu.

Ünal, bir psikoloji ve algıyı yönettiklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ticaret, girişimcilik turizmle birleştiğinde mutlaka dikkat etmemiz gereken şey, kendimize, ülkemize güvenmemiz ve geleceğimize umutla bakmamız. Birileri ısrarla hem yurt içinde hem yurt dışında karamsar bir hava oluşturmak her zaman olduğu gibi bir alışkanlık haline getiriliyor. Biz felaket tellallığı yapılmasına izin vermedik, vermiyoruz. Sizlerin de buna izin vermediğini biliyorum. Özellikle birilerini ısrarla medyada, içeriden ‘Efendim bin 300 tane otel satılığa çıkarıldı, otelciler batıyor.’ Dün Lara bölgesinde otelcilerle birlikteydik. Bu tür kasıtlı, bilinçli propagandalara içeride asla izin vermiyoruz, dışarıda da maalesef bilinçli bir şekilde yürütülen kara propaganda var. Buna dönük de çok ciddi bir çalışma ve çaba içerisindeyiz. Evet bir türbülans yaşıyor olabiliriz ama her zaman bu tür sorunları bir fırsat, bir yenilenme, bir yeniden yapılanma fırsatı olarak gördük, görmeye devam edeceğiz. Ben inanıyorum, bizim bugün yaptığımız çalışmalar, özellikle uzun vadede sektörün yeniden yapılanması, ürün, pazar çeşitliliği, tanıtım faaliyetleri ve sektörün kendi içinde yeniden mevcut durumunu gözden geçirmesi, yeniden yapılanma sürecini hissetmesi, önümüzdeki üç yıldan sonra bizi iki kat büyütecektir.”

– “Ülkemizi bu alanda çok güzel bir gelecek bekliyor”

Ukrayna’dan gelen turist sayısında yüzde 15’lik, İran’dan gelen turist sayısında yüzde 17’lik bir artış olduğunu kaydeden Ünal, mayıs ayı içerisinde de Türkiye-İran Turizm işbirliği teknik komite toplantısını Antalya’da yapacaklarını anlattı. Bakan Ünal, İran Kültür ve Turizm Bakanının bütün ekibini alıp Antalya’ya geleceğini ve karşılıklı sektörü konuşacaklarını dile getirdi.

Ünal, Türkiye olarak kendilerine ilişkin bir endişelerinin olmadığını, birilerinin insanları karamsarlığa sevk etmesine asla izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bizim yolumuz, önümüz açık ve ülkemizi bu alanda çok güzel bir gelecek bekliyor.” ifadesini kullandı.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.