Eğitim

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hutbe Okuma Yarışması Finalleri Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama 15 Nisan 2016 tarihinde resmi internet sitesi tarafından yayımlandı. Yayımlanan açıklama ise şöyle;

Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik il ve il içi yarışma bölgelerinde birinci gelen öğrencilerin katılımıyla 10 farklı ilde, “Genç Hatipler Minberde” hutbe okuma yarışması bölge finalleri gerçekleştirildi.
 
Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerin; Millî eğitiminin genel amaçları doğrultusunda mesleki yeterliliklerini artırmak ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmalar; Çankırı,Ordu, Bingöl, Van, Kilis, Nevşehir, Karaman, Kütahya, Kırklareli ve İstanbul’da yapıldı. Yarışmalar, il müftülükleri ile işbirliği halinde ve şehirlerin merkezî/tarihî bir camisinde halka açık olarak gerçekleştirildi.
 
Yarışmada okunacak hutbe metinleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan hutbe metinlerinden seçildi. 10 farklı şehrimizde yarışmalara katılan toplam 100 öğrenci, yarışma programının akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen “Kutlu Doğum” temalı hutbeyi bölge finalinin yapıldığı illerin farklı camilerinde Cuma hutbesi olarak irad ettiler.
 

Geçen yıl ilk defa bölge yarışmaları yapılan “Genç Hatipler Minberde” hutbe okuma yarışmasında, bu yıl yine bir ilke imza atılarak Türkiye finali yapılacak olup final programı mayıs ayında gerçekleştirilecektir. 

Kamupersoneli.net