Ekonomi

Küresel ekonomiye yönelik ana tehditler

Bloomberg analistleri, 2019’da küresel ekonominin büyümesini etkileyebilecek ana risklerin dünya ticaret savaşları, Brexit ve petrol fiyatları devletleri olduğuna inanmaktadır. 

Dünya ticaret savaşları ışığında, uzmanlar Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ilişkiye özellikle dikkat ediyorlar. Durumun önümüzdeki üç ayda bir çözüm bulunmaması durumunda Washington, Çin ürünlerinin geniş bir listesi için mevcut % 10’luk tarifeleri % 25’e çıkarmayı vaat etti.

Önümüzdeki yıl ekonomiye yönelik bir diğer risk Bloomberg, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı olan Brexit’i çağırdı.

Bloomberg uzmanları, İngiltere’nin AB’yi herhangi bir anlaşma olmaksızın terk etmesi durumunda (“sert brexit” olarak adlandırılırsa), İngiltere ekonomisinin diğer AB üyelerine kıyasla 2030 yılına kadar yaklaşık % 7 oranında düşeceğini belirtmektedir. Aynı zamanda, ülkenin AB gümrük birliğine üyeliğini içerecek olan Brexit anlaşması gerçekleşse bile, 2030 yılına kadar İngiltere GSYİH’sı yaklaşık% 3 oranında azalacak.

2019’da dünya ekonomisine yönelik diğer riskler arasında, Bloomberg uzmanları İtalya’daki ekonomik durumu, petrol fiyatlarının durumunu ve önümüzdeki yıl birçok büyük ülkede önümüzdeki seçimleri gösteriyor. Özellikle petrol konusunu ele alan temel faktörler, ABD ve İran arasındaki ilişkiyi ve OPEC + işleminde petrol üretimini azaltmak için OPEC ve örgüt dışı ülkelerin faaliyetlerini içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir