Gündem

İŞKUR 31 Bin İşçiye Yurt Dışında İstihdam Hakkı Veriyor

İŞKUR 31 bin işçiye yurt dışında iş imkanı sağlamak hakkında kapılarını açtı.

ÖZCAN YILDIRIM – İŞKUR, geçen yıl yurt dışında toplam 31 bin 966 işçinin istihdamına aracılık etti. Irak, Rusya, Cezayir, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Azerbaycan en fazla işçi gönderilen ülkeler olarak sıralandı.

Kurum tarafından geçen yıl 31 bin 796’sı erkek, 170’i kadın olmak üzere toplam 31 bin 966 kişiyi yurt dışına işçi olarak gönderildi. Bu işçilerin 5 bin 335’i Irak, 4 bin 379’u Rusya, 4 bin 240’ı Cezayir, 2 bin 913’ü Türkmenistan, 2 bin 825’i Suudi Arabistan, bin 630’u Azerbaycan ve bin 374’si Kazakistan’da istihdam edildi.

Yurt dışına gönderilen işçi sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 19,4 azaldı. Ülkeler bazında en dikkat çekici azalma Libya, Rusya, Irak, Katar ve Kazakistan’a gönderilen işçi sayısında oldu. Rusya’daki azalma, sınırı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi, Irak ve Libya’daki azalmalar da iç çatışmalar sonrasında gerçekleşti.

En fazla işçi gönderilen ülkeler Türk müteahhitlerinin en çok projeyi üstlendiği Rusya, Türkmenistan, Cezayir ve Suudi Arabistan oldu.

İŞKUR’un yurt dışında istihdamına aracılık ettiği işçiler ağırlıklı olarak inşaat sektöründe görev alırken, bunu hizmetler sektörü izledi.

Bir Yorum