Gündem

Kaşıkçı cinayeti emrini verenin, Suudi Prens Selman olduğunu Resmen açıkladı

Görevinden yıl sonunda ayrılacak olan ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, NBC  televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetini değerlendiren Nikki Haley, cinayet emrini verenin Veliaht Prens Selman olduğunu söyleyerek, Selman’ı, Kaşıkçı cinayetin arkasında olmakla suçladı.

Haley, ”(Kaşıkçı cinayetininin sorumlusu) Suudi yönetimi ve yönetimin  başı Muhammed bin Selman’dır. Cezasız kalmamalılar” dedi.

Nikki Haley, ”Suudilerle ciddi bir konuşma yapmamız lazım. Onlara buna göz yummayacağımızı ve bir daha bunun olmaması gerektiğini söylememiz lazım” ifadesini de kullandı.

Bundan sonra iki yönetimin ne yapacağını konuşması gerektiğini  belirten Haley, ”Suudiler İran ile mücadelemizde ortağımız oldu ve bu çok  önemli” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in  Muhammed bin Selman ile olan yakın ilişkisi sorulan Nikki Haley, ”Bu söylentiler  hep dolaşıyor. Birçok ülkeyle ilişkimiz var ve amacımız bu ilişkileri daha da  iyiye götürmek ama bu tarz şeyler olduğunda ise bir geri adım atıp,  ilkelerimizden asla taviz vermememiz gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir