Gündem

Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakim ve savcılık yardımcılığı statüsünde Yargıya yeni statü kazandıracağını duyurdu. Gecikmiş adalet, adalet değildir diyen Erdoğan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı detaylarını anlattı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, İkinci 100 Günlük Eylem Planı detayları şöyle;

Yaşadığımız onca sıkıntıya rağmen, ilk 100 Günlük İcraat Programında yüzde 97 gibi gerçekleşme performansına ulaştık. İcraat programımızda yer alan 400 eylemden 340 tanesini tamamladık.

-Cumhuriyetimizin 95’inci yıl dönümünü kutladığımız 29 Ekim tarihinde Türkiye’ye yeni bir zafer anıtı kazandırdık. 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı ülkemizin gurur abideleri arasında yerini almıştır. Yılda 200 milyon yolcu kapasitesine çıkacak. Milet bahçelerimizin 5 tanesini hizmete soktuk. 81 ilimizin tamamına bir millet bahçesi kazandıracağımız gibi ilçelerde de inşasına devam edeceğiz.

-İcraat programımızdaki gerçekleşmeler için 37,4 milyar lira sarf ettik. İcraat programının planlanandan daha az bütçe ile yapılması uygulamaya koyduğumuz tasarruf politikasından.

“5 yıllık Cumhurbaşkanı Programı’nı uygulamaya koyuyoruz”

Gençlerimize gelecek iş planlarında yardımcı olmak amacıyla üniversitelerimizin tamamında Kariyer Merkezleri kuruyoruz. Önümüzdeki dönemin yol haritası olacağına inandığım 5 yıllık Cumhurbaşkanı Programı’nı tamamlayarak uygulamaya koyuyoruz. İllerimize verilen hizmetlerin takibi ve tespiti için 81 İl Karnesi Projesi’ni devreye alıyoruz.

“Yargıda hedef süre uygulaması başarıyla tamamlandı”

Adalet Bakanlığı, dava başlangıcında bitiş tarihinin bildirileceği hedef süre uygulamasını başarıyla tamamladı. 1 Ocak’tan itibaren yaygınlaştırarak pratiğe geçiyoruz. Geciken adalet adalet değildir anlayışı ortadan kalkıyor.

Üniversiteli gençleri çalışma hayatına kazandırmak için projelerimizi hayata geçirdik. Sosyal hizmetler sayısını 316’ya çıkardık. 23 ilde gerçekleştirilen sosyal ekonomik destek hizmetini 8 ilde daha hizmete aldık. 2 milyonu aşkın Bağ-Kur’lu sigortalımıza sosyal güvenlik primlerimizde ödeme kolaylığı getirdik. Engelli sağlık kurulu raporlarıyla ilgili sorunları çözüme kavuşturan yönetmeliği hazırladık. Er ve erbaşların ailelerinin de sağlık hizmetlerinden yararlanmasını öngören mevzuatın teknik çalışması tamamlandı.2019 yılını yaşlı yılı ilan ederek Uluslararası Yaşlılık Şurası düzenliyoruz. 81 ilimizin tamamında çocuk işçiliğiyle mücadele birimleri kuruyoruz.

“Emlak Bankası’nı faaliyete alıyoruz”

Türkçemizin doğru kullanımını temin ve teşvik etmek amacıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz. Şehirlerimizin estetiğine zarar veren tabela kirliliği ile daha yoğun bir mücadeleye girişiyoruz.

Sıfır Atık Projesi kapsamında 750 kamu kurumunda sistemi uygulamaya geçirdik. Emlak Bankası’nın yapılandırma sürecini tamamlayarak faaliyete alıyoruz. İmar barışı kapsamında 8,5 milyon vatandaşımızın başvurusunu aldık, kalanları almaya devam ediyoruz.

“FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasına yeni girişimler başlatıyoruz”

FETÖ ve PKK/PYD’nin yurt dışı finansmanının kesilmesi için çalışmalara hız verdik. Önümüzdeki 100 günde FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasına, özellikle finansman ayağına darbe vurulmasına yönelik önemli adımlar atıyoruz. Ülkemizin bekasına tehdit olan FETÖ ve PKK’nın dış kaynaklarının kesilmesine hız verdik.

Ayrıntılar geliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir