Ekonomi

Rusya 144 Bin 583 İşçi Alımı Yapıyor ! İşte Rusya İşçi Alımı Başvuru Detayları

Almanya ‘ya işçi alımının ardından bir gelişme de Rusya ‘ya işçi alımında yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre Rusya ‘ya gidecek işçileri etkileyen bir açıklama geldi. Buna göre Rusya işçi kotasını arttırma kararı aldı. Öte yandna Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile vizelerin kaldırılaracağını söylemişti. Bu açıklamalara göre Rusya, Türkiye’den daha fazla işçi alacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, yaptığı son dakika açıklamasında, vize uygulaması yapılan ülkelerden kabul edilecek işçi sayısının toplamda 144 bin 583 seviyesinde olacağını duyurdu.

TÜRK İŞÇİ ALIMI İÇİN KAPI AÇIK

Rusya’ da yayın yapan resmi  kuruluş Rossiyskaya Gazeta ‘da yer alan habere göre Golikova, yabancı işçi alımında bölgelerin talebine göre sayının ve kadroların belirlendiğini söyleyerek, “Yabancı işçilerin ekonomiye dahil edilmesi, işverenlerin kalifiye işçi taleplerini karşılama ve başta enerji alanı olmak üzere büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesini sağlama imkanı sunacak. Örneğin, yabancı işçileri ‘Sibirya’nın Gücü’ boru hattının inşasında istihdam edilecek” ifadelerini kullandı.

2019 YILINDA 111 BİN YABANCI İŞÇİ ALINACAK

Söz konusu açıklamanın devamında 2019 yılında 111 bin yabancı işçi ihtiyacı meydana geldiğini ve bu sayıda yurt dışından işçi alımı yapılacağını söyleyen Golikova, 33 bin işçinin ise öngörülmeyen durumlar için rezervde tutulacağına yer verdi.

PERSONELLERİN EN ÇOK İSTİHDAM EDİLECEĞİ POZİSYONLAR

Rusya ‘da özellikle inşaat sektöründe çok sayıda Türk firması vardır. Özellikle konut, altyapı ve enerji alanlarında birçok projede aktif şekilde Türk firmalarının çalışma yürüttükleri belirtildi.

Bu Türk şirketleri, son yıllarda bir dizi havalimanı ihalesinin de kazanan tarafları olmayı başardı.Türk işçiler, Türk şirketlerin projelerinin yanı sıra Rus şirketlerin projelerinde de istihdam ediliyor.

Söz konusu işçi alımları için başvuruların İŞKUR üzerinden yapılacağı başvurular için öncelikle bir duyuru yayımlanacağı ifade edildi. Söz konusu işçi alımı hakkında İŞKUR tarafından bir duyuru yayımlandığında okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Bir Yorum

  1. yurt disi elaman alimi varmi ben gitmek istiyorum ne is uyugun görůlūrse 05453412740

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir