Eğitim

Türkiye Din Eğitimi ve Öğretimi Konferansı

 Yayımlan duyuru Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde yayımlandı. Yayımlanan duyuruda din eğitimi ve öğretimi konferansının 16 Nisan 2016 Cumartesi günü gerçekleştirildiği belirtildi. Yapılan konferans Bulgaristan’dan katılan eğitimciler için düzenlenmiştir. İşte duyurunun detayları;

6 Nisan 2016 Cumartesi günü Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmenleri ile Bulgaristan’dan katılan eğitimcilere yönelik “Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” temalı konferans programı düzenlendi.

Edirne Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen programa onur konuğu Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet GÖRMEZ’in yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif YILMAZ, Bulgaristan Eğitim Müşaviri Sayın Şenol GENÇ, Eğitimci-Yazar Sayın Şaban KARAKÖSE, Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Mustafa YELEK, İl Milli Eğitim Müdürleri Sayın Hüseyin ÖZCAN ve Sayın Halis İŞLER, ilgili müdür yardımcı/şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ile Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokulu müdürleri katılım sağladılar.

Açılış programı çerçevesinde Edirne İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın açılış, Tekirdağ İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Halis İŞLER ve Bulgaristan Eğitim Müşaviri Sayın Şenol GENÇ’in teşekkür konuşmalarından sonra Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif YILMAZ, katılımcılara kısa bir seslenişte bulundu.

Programın sabah oturumu Genel Müdür Nazif YILMAZ’ın; makamların gelip geçici olduğunu, nöbette olanların fedakâr olmaları ve vâkıf olunan zamanın iyi kullanılması gerekliliğini vurguladığı “Din Eğitimi ve İdeal Öğretmenlik” konulu konferansı, akabinde Eğitimci-Yazar Şaban KARAKÖSE’nin “Öğrencilerin Dünyası ve Etkili İletişim” ve TİDEF Başkanı Mustafa YELEK’in “Eğitimde Gönüllülük” konulu konferansları ile tamamlandı.

Programın öğleden sonraki oturumunda konferansa katılan yönetici ve öğretmenlere hitaben Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet GÖRMEZ’in, içinde bulunulan Kutlu Doğum Haftasını tebrik ederek başladığı “Eğitimde Cihanşümul Mesuliyetimiz” konulu konuşmasında; günümüzün en büyük sorunlarının tevhid anlayışından sapma ve insanlığın değersizleşmesi olduğu; merhametsizlik, kin, nefret, öfke, şiddet, cehalet, tefrika, mezhepçilik ve ırkçılığın insanlığın yüreğinde açılmış kara delikler olduğu vurgusu; dünyamızı kötülükler kuşatmışken bizim ülkemizde bunların olmamasının sebebinin imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinin varlığına bağladığı ve İslam medeniyetlerinin bir bir yok olduğu dünyada bize büyük görevler düştüğü noktasında yaptığı kıymetli tespit ve açıklamaları ile devam eden program, günün anısına gerçekleştirilen hediye takdimleri ile sona erdi.

Kamupersoneli.net