Gündem

Yalçın Akdoğan Teşekkürler Türkiye Programında

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Teşekkürler Türkiye programında katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye’nin ortaya liderlik koydukça mazlumlar tarafından çok sevildiğini ancak düşmanlarının artığını belirterek, “Varsınlar kınayanlar kınasın, varsınlar Suriye’de katile ‘Katil’ dediğimiz için bizi kınasınlar. Varsınlar Mısır’da darbeyi eleştirdiğmiz için bizi kınasınlar. Varsınlar Gazze’de, Filistin’de İsrail’in zulmünü eleştirdiğimiz için bizi kınasınlar. Varsınlar ‘Dünya 5’ten büyüktür’ dediğimiz için, ‘One minute’ dediğimiz için, ‘Rabia’ dediğimiz için bizi kınasınlar. Ümmetin yetimleri bize yeter, ümmetin mazlumları bize yeter” dedi.

Akdoğan, Sinan Erdem Spor Salonunda Arap ülkelerinden çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen “Teşekkürler Türkiye” programındaki konuşmasında, muhacire sahip çıkmanın, ensarlık görevi olduğunu dile getirerek, “Suriye’den gelen 3 milyon, Irak’tan gelen 200 bin kardeşimize sahip çıkmak bizim ensarlık görevimizdir. Dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa onun yanında yer almak bizim ahlaki görevimizdir” diye konuştu.

Mazluma kimliğini sormadıklarını, zalimin kim olduğuna bakmadıklarını ifade eden Akdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Suriye’de ölümden kaçan çocukların burada kampta başını okşadığımızda ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder. Irak’ta DAEŞ’in kimyasal silahlarından yaralanıp Türkiye’de tedavi ettirdiğimiz Iraklı yavrumuzun ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder. Sudan’da, Gazze’de yaptırdığımız hastanelerde tedavi olan çocukların ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder. Somali’de, Etiyopya’da susuzluk çeken çocukların açtığımız su kuyularıyla suya kavuşması üzerine ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder. Kırım’da işgal altındaki topraklarda yardım ettiğimiz Kırım Tatarlarının, Ahıska Türklerinin ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder. Filipinler’e, Şili’ye, Sırbistan’a afetlerde yardım götürdüğümüzde oradaki çocukların ‘Teşekkürler Türkiye’ demesi bizi çok mutlu eder.”

Akdoğan, dünyanın da İslam dünyasının da bir liderlik sorunu yaşadığını belirterek, “Türkiye, ortaya liderlik koydukça mazlumlar tarafından çok seviliyor ama düşmanları da artıyor. Sizi herkes sevsin olmuyor, birileri çok seviyor ama birileri de rahatsız oluyor. Mazlumlar sizi sevecek, zalimler sizden hoşlanmayacak. Varsınlar kınayanlar kınasın, varsınlar Suriye’de katile ‘Katil’ dediğimiz için bizi kınasınlar. Varsınlar Mısır’da darbeyi eleştirdiğmiz için bizi kınasınlar. Varsınlar Gazze’de, Filistin’de İsrail’in zulmünü eleştirdiğimiz için bizi kınasınlar. Varsınlar ‘Dünya 5’ten büyüktür’ dediğimiz için, ‘One minute’ dediğimiz için, ‘Rabia’ dediğimiz için bizi kınasınlar. Ümmetin yetimleri bize yeter, ümmetin mazlumları bize yeter” diye konuştu.

İslam dünyasının en önemli problemlerinden birinin ihtilaf olduğuna işaret eden Akdoğan, sözlerini, “Birbirimizi çok seveceğiz, kardeşliği yücelteceğiz. Büyük sorunlarımız var. Bu sorunları biz üretmedik ama çözüm bizden geçiyor. Bütün sorunları birlikle, vahdetle, ittihatla, dayanışmayla aşacağız inşallah. Biz, Hanefi olmaktan, Şafi olmaktan, Sünni olmaktan, Şii olmaktan önce Muhammediyiz, onun yolunun yolcularıyız. Biz Türk, Kürt, Arap, Acem olmaktan önce eşref-i mahlukat olan insanız. Bütün bu zorlukları inşallah hep birlikte geride bırakacağız” diye tamamladı.

Programa Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal de katıldı.