Kamu Personelleri

Tarım Kredi, Personel Alımı Yaparak Adaleti Sağlamalıdır

Tarım Kredi, Personel Alımı Yaparak Adaleti Sağlamalıdır

 Merkez Birliği, Merkez Birliğe bağlı 16 Bölge Birliği ve  1.634 birim Kooperatifiyle ülke çapında geniş ve yaygın bir örgüt yapısına sahip olan bir kurumun personel alımlarını sürekli iptal etmesi veya ertelemesi memur adaylarını kaderini etkilemektedir.

Tarım Kredi Kimleri İstihdam Etmektedir?

Personel istihdamında, üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Ziraat Fakülteleri ile Meslek Yüksek Okullarının ilgili bölümlerinin herhangi birinden (Kooperatifçilik, Tarımsal Kooperatifçilik, Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve benzeri) mezunu olmak ve Kamu Personeli Seçme Sınavına katılmış olmak şartı aranmaktadır.
2014’te Mülakat Aşamasında Alımlar Ertelendi

Mülakata katılmaya hak kazanan adayların tercih yerlerine göre 11-12-13-14-15-17-18-19-20 Aralık 2014 tarihleri arasında mülakata tabi tutulacakları ilan edilmişti. Mülakata girmeye hak kazandığı ilan edilen Ziraat Mühendisi adaylarının hakları saklı kalmak kaydıyla (yapılacak mülakata katılma hakları), görülen lüzum üzerine, ileride belirlenecek bir tarihe ertelenmiştir denilmiştir.  Mülakata katılmaya hak kazanan adayların tercih yerlerine göre 11-20 Aralık 2014 tarihleri arasında mülakata tabi tutulacakları ilan edilmişti ancak 8 Aralık 2014 tarihinde ise söz konusu sınavın ertelendiği bildirilmişti. Hatta sınav ücretleri de iade edilmişti. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu’nun 16 Aralık 2014 tarihinde yaptığı toplantıda İrfan Güvendi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin yeni Genel Müdürü oldu. 2015 yılında da personel alımları Konya’da başladı ancak yeni Bakan Faruk ÇELİK, genel müdür İrfan Güvendi’yi görevden alarak personel alımları tekrar durduruldu. Yani 2014 ve 2015 yılları personel alımları ya iptal edildi ya da ertelendi.

2014 KPSS Puanı Olan Adayların Mağduriyeti Giderilmelidir

Bölge birliklerine her yıl düzenli olarak ziraat mühendisi ve diğer unvanlarda personel alan kurum, son iki yılda personel alımlarını gerçekleştiremedi. Hatta mülakata girmeye kazanan adayların bile hakkı henüz teslim edilmedi. İşe alımlarda 30 yaş sınırı olduğu için de bazı adaylar ayrıca yaştan mağdur olmuştur. Bakan ÇELİK, mecliste yaptığı konuşmada 2071 personel dışında 1000 personel daha alacaklarını açıklamıştı. Söz konusu alımların bir an önce başlatılması, mağdur olan adayların haklarının iade edilmesi adaletli bir adım olacaktır. Sayın Bakanımız Faruk ÇELİK’in Tarım Kredi Kooperatifi alımlarıyla ilgili son iki yılda yaşananları göz önüne alarak adaylara müjde vermesini temenni ediyoruz.

 

Bir Yorum

  1. inşAllah tarım kredi alım ilanına en yakın zamanda çıkar da bır umut oluştırur çünkü yüksek puanlarla kaldık üzülüyorum fazlasıyla…

  2. Zeki bey emeğinize sağlık .Gerçekten Tarim Kredi Kooperatifi biz Ziraat mühendislerini zor.durumda.bıraktı ve bırakmaya da devam edecek gibi.Bölgelerde o kadar eleman açığı varki bunun farkında olmamalarimümkün değil. Ziraat.mühendisleri olarak talebimiz yaş. Sinirimiz dolmadan bir an önce mühendis alınmasıdır…

  3. Ziraat mühendisleri olarak endişeliyiz.Kurumun bir açıklama yapması zor.değil. Bütün bölgelerde ihtiyaç duyulduğu halde neden alım yapılmıyor. Yaş sinirimiz doluyor.