Gündem

İŞKUR 10 Bin Kişiyi İş Sahibi Yapmayı Hedefliyor

İŞKUR 2016 yılı için Türkiye geneli 10 bin kişiyi iş sahibi yapmayı hedefliyor. 

EDA TOPCU – Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, bu yılki kariyer ve istihdam fuarında 10 bin kişiyi iş sahibi yapmak istediklerini belirterek, “Fuarı ziyaret edenlere rehberlik hizmeti verilecek. ‘İşçi bulamıyorum’ diyen işverenimizi, ‘İş bulamıyorum, işimden memnun değilim’ diyen kişileri, öğrencilerimizi fuara bekliyoruz.” dedi.

Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İŞKUR, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğinde 9-11 Haziran 2016 tarihlerinde düzenlenecek “İSKİF’2016 İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı” hakkında bilgi verdi.

Fuar kapsamında iş arayan binlerce kişinin, Türkiye’nin önde gelen yüzlerce firmasının insan kaynakları ekipleri ile buluşacağının bilgisini veren Coşkun, bu yıl beşinci kez düzenlenecek fuarın İstanbul Fuar Merkezi’nde 9 ve10 No’lu salonlarda gerçekleştirileceğini aktardı.

Coşkun, “2014 yılında 240 firmanın katımıyla gerçekleştirilen, 20 bin kişinin ziyaret ettiği ve 2 bin kişinin iş sahibi olduğu fuarda, bu yıl ziyaretçi sayısının 100 bin, fuar sonunda iş sahibi olanların sayısının ise 10 bin olmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bu sene fuarda katılım ve katılımcıları iş sahibi yapmak adına çok daha iddialı olduklarını vurgulayan Coşkun, şunları söyledi:

“İŞKUR sadece ‘İşçiysen işe gönderelim, işverensen işçi gönderelim’ diyen bir kurum değil. Üniversite okuyan ya da meslek lisesi öğrencilerimizi de fuara bekliyoruz. Özellikle son sınıfta okuyan meslek lisesi öğrencilerimiz için büyük bir insan kaynağı pazarı oluşturacağız orada.

Dünyada olduğu gibi ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri işsizlik. İş gücü piyasasının aktörlerini oluşturan çalışan ve işvereni bir araya getirirsek bu soruna çok daha hızlı destek verebiliriz. Bu yüzden sosyal paydaşlarımızla böyle bir organizasyonu hayata geçiriyoruz.”


– “İşsizliğin altındaki temel neden aslında mesleksizlik ve deneyimsizlik”


Coşkun, çok iyi bilgilendirilme yapılması halinde fuarın yaratacağı katma değerin de çok yüksek olacağını anlattı.

Fuarın çok geniş katılımlı olacağını aktaran Coşkun, şunları kaydetti:

“İşsizlik var ama bunu nedeni ülkedeki yatırımların durması değil. İşsizliğin altındaki temel neden aslında mesleksizlik ve deneyimsizlik. Deneyimsiz olduğu için iş arayan iş bulamazken, diğer yandan işverenler eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Biz bu pazarı burada oluşturduğumuz zaman işsizlerin, işini değiştirmek isteyenlerin, öğrencilerin, işletmelerin insan kaynakları yöneticileri ile bir araya geleceği bir ortam sağlayacağız.

Bu fuar esnasında da eğer işveren kendi standını ziyaret etmiş olan kişiyi yalnızca deneyimi olmadığı için almayacağını düşünürse ‘Sen bu elemanı al, 1 yıla kadar eleman işini öğrensin, bu süre içince devlet zaten asgari ücretin neti düzeyinde ücreti finanse ediyor’ diyeceğiz ve bunları orada anlatacağız.”


– “Sağda solda bekleme, işsizsen fuara gel”


Coşkun, çalışanların büyük çoğunluğunun iş aramak konusunda, işverenlerin de işçiyi nereden ve nasıl bulacağı konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını, İstanbul İŞKUR’da çalışan yaklaşık 670 iş ve meslek danışmanı olduğunu belirtti.

Danışmanlarının görevinin iş arayan kişinin kaydını alarak uygun mesleğe yönlendirmek olduğunu dile getiren Coşkun, fuar kapsamında İŞKUR’un iş ve meslek danışmanlarının görev yapacağının altını çizdi.

Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Fuarı ziyaret edenlere rehberlik hizmeti verilecek. ‘Ben işçi bulamıyorum’ diyen işverenimizi, ‘Ben iş bulamıyorum, işimden memnun değilim’ diyen kişileri, ister ortaöğretimde ister üniversitede okuyan öğrencilerimizi fuara bekliyoruz. Fuara katılım ücretsiz. Biz orada her türlü desteği vermek için hazır olacağız. Orada bizim danışmanlarımız katılımcıları bekliyor olacak.

Eğer bu fuara hala katılmıyorlarsa kahvede hala tutup da boş zaman geçireceklerse kimseye ‘Ben işsizim’ diyerek şikayet etmesinler. Bu ülkedeki insanların refah seviyesini geliştirmek için öncelikle onlara bir iş vermek lazım. Biz, ‘Sağda solda beklemeyin, işsizsen fuara gel’ diyoruz. Bu fuarda seni karşılayacak bir tane danışmanın, görüşebileceğin işletmeler olacak. Fuara herkesi bekliyoruz.”

Üniversite öğrencileri için oluşturdukları “Kariyer Hizmet Noktaları” hakkında da bilgi veren Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz şu an İstanbul’daki özel üniversitelerin yüzde 90’ı ile İŞKUR Kariyer Hizmet Noktası oluşturduk. İŞKUR olarak şu an üniversite öğrencilerine ve ortaöğretim öğrencilerine çok güzel hizmetler veriyoruz. Fakat öğrencilerimiz bunun çok farkında değil. Üniversite öğrencilerimizin zorunlu stajı ve boş kaldığı dönemlerdeki çalışmalarının maliyetinde İŞKUR olarak işverene mali destek veriyoruz. Meslek lisesi öğrencilerine de verdiğimiz destekler var. Bu kapsamda öğrencilerimizin hangi haklardan yararlanabileceklerini öğrenmeleri için fuara gelmelerini bekliyoruz.”