Gündem

Şehit emanetleri için evinde bir müze kurdu

Çanakkale, Filistin ve Yemen gazilerinden Galtalı Mustafa’nın torunu Kemal Benli, Çanakkale Savaşlarından kalan emanetleri sergilemek için evini müzeye çevirdi.

Melbourne’de yaşayan gazi torunu Benli, Avustralya’da gezdiği müzelerde Çanakkale Savaşları ile ilgili yeterince hatıra göremeyince, dedesinden kalan ve kendi gayretleri ile topladığı emanetlerle evini müzeye çevirmeye karar verdi. Henüz aktif olarak hizmet vermeyen müze evde, Osmanlı döneminden derlenen yüzlerce emanet yer alıyor.

– “Avustralya müzelerindeki Çanakkale emanetleri yetersiz”

Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzeye çevirdiği evinde sergilediği emanetleri, gazi dedesi ve onun arkadaşlarının yanı sıra Almanya, İngiltere ve Avustralya’dan temin ettiğini söyledi.

Emanetlerin hem ailesi hem de Avustralya’daki Türk gençleri için büyük taşıdığını ifade eden Benli, “Melbourne’deki müzede sadece bir tane bayrağımız, küçük bir resim ve bir de Kızılhaç çantası var. Koskoca müzede üç tane şey görmek epey üzücü.” dedi.

– “Çanakkale Savaşlarından kalan emanetler toplanmalı”

Savaşın üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen hala şehit ve gazilerin emanetlerinin toplanıp hak ettiği gibi gelecek kuşaklara aktarılamadığını dile getiren Benli, “Yüz sene geçmesine rağmen yeni objeleri topluyoruz. Aksi halde çürüyüp gidiyor.’’ şeklinde konuştu.

Osmanlı tarihini ve Çanakkale’yi, hem Türklere hem de Avustralyalılara tarihi emanetlerle tanıtmayı hedeflediğini, bu yüzden evini 9 odalı bir müzeye dönüştürmeye karar verdiğini dile getiren Benli, “Şehitlerimizden kalan bu hatıraları yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Avustralya’ya 1969 yılında Beypazarı’ndan ailesi ile birlikte göç eden ve Melbourne’de kuaförlük yapan 4 çocuk babası Kemal Benli, Osmanlı’dan Çanakkale Savaşlarına kadarki dönemden derlediği emanetlerden oluşan müze evini yakın bir zamanda ziyarete açmaya hazırlanıyor.