Eğitim

Üniversite Tercih Sayısı 24'e düşürüldü

Adayların daha bilinçli seçim yapabilmesi amacıyla üniversite tercih sayısında düzenlemelere gidildi.

Üniversite adaylarının bilinçli seçim yapmasını sağlamak ve açıkta kalma düşüncesiyle kendilerini mecbur hissederek  tüm tercihlerini dolduran fakat sonradan kazandiği üniversite bölümlerine gitmeyen adayların “kontenjanları yakmasını” engellemek amacıyla üniversite tercih sayısında düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenleme için alınan kararda  30 olan üniversite tercih sayısı 24 e düşürüldü.

 YÖK yetkililerinden açıkladığı bilgiye göre  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi  ile sınava giren üniversite adaylarının tercih listelerinde tüm seçenekleri doldurması ve yerleştikleri bölümlere gitmemesi nedeniyle diğer adayların mağdur olduğu, bu durumun da “tercih-yerleşme-kesin kayıt olma” arasındaki orantıyı her geçen yıl daha da bozduğu yönünde eleştiriler yapıldı.

Bilinçli tercih konusundaki öneriler YÖK Genel Kurulunda ele alındı. Bu kapsamda genel kurulda uzmanlarca hazırlanan “2015 ÖSYS’de Lisans Programlarına Yerleşenlerin Tercih Listelerinin Tercih Sayısı Bazında İncelenmesi” raporu görüşüldü.

 Lisans ve ön lisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildiğinde, 2015’te tercih yapan 983 bin adaydan yüzde 52’sinin ilk üç tercihine yerleştiği görülürken, yüzde 79’unun ilk on tercihine girdiği, 25-30 tercih sırasına yerleşenlerin oranı yüzde 5 civarındayken 24 ve üstü tercih sırasına yerleşenlerin sayısının az olduğu tespit edildi.

 Genel Kurul, son tercihlerin adaylarca önemsenmediğini , tercih edip kazandığı halde kayıt olmayanların ve böylece  sınava tekrar girişleri artması ve bu kontenjanların kullanılamaması gibi faktörleri göz önüne alarak yeniden karar aldı 30 olan üniversite tercih sayısını 24 olarak yeniden belirledi.