Gündem

Gaziantep Al Farah Çocuk Destek Merkezi Açıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet adresinde 25 Nisan 2016 tarihinde bir açıklama yayımlandı. Yayımlanan açıklamada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Gaziantep Al Farah Çocuk Destek Merkezinin açıldığı belirtildi. Yayımlanan açıklamaya göre;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile Gaziantep’te Al Farah Çocuk Destek Merkezinin açılışını yaptı.
 
Nizip-2 Konteyner Kent ve Konaklama Tesisinde Suriyeli sığınmacılarla bir araya gelen Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans, daha sonra şehir merkezinde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ve UNICEF işbirliğiyle yapılan Al Farah Çocuk Destek Merkezinin açılış törenine katıldı.

Başbakan Davutoğlu burada yaptığı konuşmada “Suriye’den gelen kardeşlerimiz için yapılan bu tesisi, hayırlı olsun dileklerimizle açıyoruz” dedi.

Mülteci çocuklara, gençlere ve ailelerine koruma, sağlık hizmetleri, tercümanlık alanlarında desteğin verileceği merkezin açılışını yapan liderler, merkezi ve resim sergisini gezdi.

Öğrenciler, yaptıkları resimleri misafirlere hediye ederken, çocuklardan biri Merkel ve Davutoğlu’nun elini öptü.

Almanya Başbakanı Merkel, çocuklara boya hediye ederken, isimlerini sorarak teşekkür etti.

Merkezin açılışı sonrasında çocukların hazırladığı müzikleri dinleyen konuklar, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Açılışa, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Mehmet Şimşek, AB Bakanı Volkan Bozkır, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.