Dünya

Macaristan Audi İşçilerinden Uyarı Grevi

Alman otomotiv devi Audi’nin Macaristan’daki fabrikalarında çalışan işçiler, 18 Ocakta 2 saatlik bir uyarı grevi gerçekleştirdi. Macaristan’ın batısındaki Gyor kentinde bulunan Audi fabrikalarında greve katılan 4 bin işçinin talebi ücretlerinin yükseltilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi. İşçiler ücretlerinin çok düşük olduğunu ve aylık %18 oranında zam yapılması gerektiğini dile getiriyorlar. Zammın her bir işçi için 75 bin forintin (268 doların) altına düşmeyecek şekilde yapılmasını talep ediyorlar. İşçiler aynı zamanda her işçi için en azından ayda bire denk gelecek şekilde hafta sonu tatili istiyorlar.

Gyor kentindeki Audi fabrikalarında toplam 13 bin işçi çalışıyor.7300 işçiyi temsil eden Audi Macaristan Bağımsız Sendikası, işçilerin yaşam standartlarını asgari anlamda iyileştirecek makul zammın aslında %40 oranında olduğunu söylüyor. Buna rağmen taleplerini şimdilik %18 ile sınırladıklarını belirten sendika yönetimi, Audi yönetiminin 2019 ve 2020 için %10 + %10 zam önerisinin kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Audi, Mercedes, Suzuki ve Opel gibi otomotiv tekelleri Macaristan ekonomisinin lokomotifi durumundalar. Orban yönetimi, işgücü maliyetlerini düşük tutarak otomotiv tekellerini memnun etmeye çalışıyor. Volkswagen’in bir parçası olan Audi bu sayede Macaristan’a milyarlarca avroluk yatırımlar yaptı. Audi Macaristan işçileri 2018’de yaklaşık iki milyon motor ve 100 bin araç ürettiler ve şirketin büyük kârlar elde etmesini sağladılar. Ancak Macar işçiler Avrupa’nın diğer ülkelerindeki işçilere göre çok daha düşük ücret alıyorlar. Çok daha uzun saatler boyunca çalışıyorlar. Audi Macaristan işçileri taleplerinin karşılanmaması durumunda mücadeleye devam edeceklerini ve Audi yönetimine grevlerle yanıt vereceklerini ifade ediyorlar.