Gündem

Hak-İş Genel Başkanından 1 Mayıs mesajı

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “sadece toma, su, cop ve gazların görüldüğü 1 Mayıs’ları artık Türkiye’de istemediklerini” belirterek, halkın değerleriyle çatışarak değil halkla beraber bu günü kutlayacaklarını söyledi.

Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şubesi’ni ziyaret eden Arslan, sendika üyeleriyle Atatürk Caddesi’ndeki esnaf ve işçilere karanfil dağıttı.

Sohbet ettiği esnaf ve vatandaşları kentte gerçekleştirecekleri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına davet eden Arslan, mitingin yapılacağı Kent Meydanı’nda incelemelerde bulundu.

Atatürk Anıtı’na karanfil bırakan Arslan, burada yaptığı basın açıklamasında, birlik, mücadele ve dayanışma anlayışıyla her yıl bir başka ilde 1 Mayıs’ı kutladıklarını söyledi.

Bu yıl 1 Mayıs’ı Sakarya’da kutlayacaklarını belirten Arslan, “Sakarya, Marmara Bölgesi’nin önemli sanayi ve tarım merkezlerinden birisidir. Sakarya’nın misyonu, temsil ettiği değerler, Hak-İş’in değerleriyle örtüşmektedir. O nedenle Sakarya’da bütün Sakaryalılar ve diğer illerden katılacak arkadaşlarımızla 1 Mayıs Pazar günü bütün Türkiye’ye, dünyaya önemli mesajlar vereceğiz.” diye konuştu.

– “Bütün sorunları konuşacağız”

Türkiye’nin terör sorununu, çalışanların sorunlarını yüksek sesle konuşmak ve başta yeni anayasa olmak üzere pek çok konudaki görüşlerini burada haykırmak istediklerini ifade eden Arslan, bunu yaparken barışı, kardeşliği, dayanışmayı, sorunları oturarak çözme anlayışını bütün Türkiye’ye göstereceklerini kaydetti.

Ülkenin birliğini, bütünlüğünü ve içinden geçilen zor durumu dikkate alarak 1 Mayıs’ı farklı şekilde kutlamanın çabası içerisinde olacaklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

“Alanlarda, meydanlarda ve Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ı barış ve kardeşlik türküleriyle karşılayıp o şekilde ihya etmeye çalışacağız. Biz polislerimizle askerimizle güvenlik güçlerimizle çatışarak değil, onlarla bayramlaşarak, kucaklaşarak bu alana gireceğiz. Biz, halktan kopuk, halkın değerleriyle çatışan değil, halkla beraber 1 Mayıs’ları kutlayacağız. Sendikamızdan buraya kadar yürürken gördük ki Sakarya halkı bizimle beraber. Onun için iyi ki Sakarya’ya geldik.”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde emekçilerin bütün sorunlarını konuşacaklarını, hükümete ve işverenlere yönelik eleştiri yapacaklarını, çalışanlardan talepleri olacağını belirten Arslan, bütün bunları belli bir üslup, seviye ve değer ölçüsü içinde dile getireceklerini söyledi.

Arslan, “Bizim alanlarımızda çatışma, ülkemizi, değerlerimizi rencide edecek sloganlar, askerimize, polisimize saldırı olmaz. Bizim alanlarımızda kardeşlik türküleri söylenir. Mehterler çalar, ağıtlar, türküler söylenir. Bu alanları inşallah biz pazar günü bu şekilde ihya edeceğiz. 1 Mayıs’ların üzerindeki bu kaosu, gerginlik günü olarak kutlamak isteyenleri, sadece toma, su, cop ve gazları gördüğümüz 1 Mayıs’ları artık Türkiye’de istemiyoruz. Ülkemizin ve bütün emekçilerin gününü bugünden tebrik ediyoruz.” şeklinde konuştu.

– “AK Parti Hükümeti tarihi bir adım attı”

1 Mayıs’ların belli alanlara hapsedilmesini asla kabul etmediklerini vurgulayan Arslan, ülkenin bütün alanlarını 1 Mayıs alanı olarak gördüklerini aktardı.

Arslan, Türkiye’de 1 Mayıs’ın kavga, çatışma ve gerginlik günü olmaktan kurtarılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“AK Parti hükümeti 2008 yılında tarihi bir adım atmıştır. 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan edilmiştir. 2009’da 1 Mayıs resmi tatil yapılmıştır. Dolayısıyla bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir ve önemli bir gelişmedir. Emekçilerin, çalışanların 1 Mayıs’ta etkinliklerini rahat yapabilmeleri için resmi tatil ilan edilmiştir. Biz 1 Mayıs’ta bütün bu gelişmeleri dikkate alarak, ülkemizin içinden geçtiği zorlukların farkında olarak, kaosa, kargaşaya, provokasyonlara ve Türkiye’yi yanlış istikamete götürmek isteyenlere karşı bu meydandan hep beraber ‘dur’ diyeceğiz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun, birlikte Türkiye olduğumuzun altını çizeceğiz.”