Gündem

RTÜK'ün Yeni Başkanı Belli Oldu!

İlhan Yerlikaya’nın istifasıyla boşalan RTÜK Başkanlığına Ebubekir Şahin seçildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İlhan Yerlikaya, görevinden istifa etti. Yerlikaya istifa kararına gerekçe olarak ailesinin sağlık sorunlarını gösterdi. Yerlikaya, 25 Kasım 2015’ten bu yana RTÜK Başkanlığı görevini yürütüyordu

Yerlikaya’nın yerine ise 2 yıl önce RTÜK üyeliğine seçilen Sakarya’nın yakından tanıdığı bürokrat olan Ebubekir Şahin tek aday. 

RTÜK’te Başkanlık seçimi gündemiyle yapılacak toplantıya, en yaşlı üye sıfatıyla Arif Fırtına’nın başkanlık etmesi bekleniyor. Başbanlık seçimine tek aday olarak girecek olan  Ebubekir Şahin, Ak Parti Milletvekili Ayşunur  İslam Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı yaparken bakanlık müşteşarlığı görevini yapmıştı. 

RTÜK'ün Yeni Başkanı Belli Oldu!

RTÜK’ün sitesinde yer alan bilgilere göre; Şahin’in özgeçmişi şöyle:

“1974 yılında Rize Çayeli’nde doğdu. İlköğrenimini Rize’de, lise eğitimini Sakarya’da tamamladı. 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında da Gazetecilik Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. Halen Selçuk Üniversitesi’nde İletişim alanında Doktora eğitimini tez aşamasında sürdürmektedir.

Sırasıyla, İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 35’inci maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 16.10.2017 tarihli ve 8’inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve Zeynep Melike ile Ahmet Burak’ın babası olan Ebubekir ŞAHİN, İngilizce bilmektedir.”