Eğitim

e-Devlet Şifresi ile ÖSYM Sistemlerine Giriş Yapma Özelliği Eklendi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM ) Resmi internet sitesinden e-Devlet şifresi ile ÖSYM sistemlerine giriş hakkında bir duyuru yayımlandı. 27 Nisan 2016 tarihli duyuruda adayların ÖSYM aday ve görevli şifresi ile yapılan Aday İşlemleri Sistemi, Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi , Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi ,  Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi, Görevli İşlemleri Sistemi gibi sistemlere e-Devlet Kapısı Üzerinden güvenli giriş yapma özelliğinin eklendiği duyuruldu. 
ÖSYM tarafından yapılan duyuru şu şekilde ;

e-Devlet Şifresi ile ÖSYM Sistemlerine Giriş

ÖSYM’nin aday veya görevli şifresi ile giriş yapılan aşağıdaki uygulamalarına, E-Devlet Kapısı üzerinden güvenli giriş yapma özelliği eklenmiştir.

Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr)
Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi (https://bmis.osym.gov.tr)
Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi (https://smis.osym.gov.tr)
Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (https://kkis.osym.gov.tr)
Görevli İşlemleri Sistemi (https://gis.osym.gov.tr)
Bu özellik ile ÖSYM şifresi kullanarak yapılan tüm işlemlerin, E-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılarak da gerçekleştirilme imkânı sağlanmıştır.  ÖSYM şifresinin kullanımı ve edinimi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

ÖSYM şifresi kullanılarak veya e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu adayın veya görevlinin kendisine aittir. Bu nedenle şifre hiç kimseyle paylaşılmamalıdır.

Ayrıca e-Devlet Kapısından “Tek Tıkla Giriş” özelliği kullanılarak da yukarıda belirtilen uygulamalara güvenli giriş yapma, ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi(https://odeme.osym.gov.tr)’ine erişilebilme ve ÖSYM sisteminde var olan sınav/yerleştirme sonuçlarını toplu olarak görme ekranına erişim özelliği eklenmiştir.

ÖSYM Merkezi (Bilkent-Ankara) ve Başvuru Merkezlerinde aday veya görevliye e-Devlet şifresi verme işlemi yapılmamaktadır.

Adaylara ve görevlilere önemle duyurulur.Kamu haberleri , ÖSYM duyuruları, Sınavlar ve çok daha fazlası kamupersoneli.net adresinde.