Gündem

Anayasa Mahkemesinden “hak ihlali“ kararı

Anayasa Mahkemesi, aldığı bir kararda “makul sürede yargılama hakkının ihlal edildiğine” hükmetti. İşte ihlal kararına neden olan gelişme…

Anayasa Mahkemesi (AYM), bir vatandaşın 86 bin liraya aldığı araç bozulduğu için açtığı davanın dört yılda sonuçlanmasına ilişkin, “makul sürede yargılama hakkının ihlal edildiği” kararını verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Diyarbakır’da 86 bin lira bedel ödeyerek, satın aldığı aracın arızalanması üzerine aracı yetkili servise bırakan vatandaşa, öngörülen sürede araç teslim edilmedi ve bu süre içerisinde kendisine başka araç verilmedi. Başvurucu, tamir süresi aşıldıktan sonra teslim edilen aracın değiştirilmesini ve serviste kaldığı sürede arabayı kullanmamasından kaynaklanan zararın ödenmesini talep etti.

Açtığı davanın makul sürede sonuçlanmadığını, dava sonunda verilen kararın icra edilmediğini savunan başvurucu, adil yargılanma ve mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasıyla, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak, manevi tazminat talep etti.

Anayasa Mahkemesi 2. Bölümü, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, başvurucuya 2 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Kararda, dört yılı aşkın bir süredir sonuçlanan yargılama sürecinde makul olmayan bir gecikmenin olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.