Gündem

Sağlık Bakanlığı Azerbaycan İş Birliği

Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinde duyurular bölümünde bir duyuru yayımlandı. 27 Nisan 2016 tarihinde yayımlanan duyuru ile Sağlık Bakanlığı ile Azerbaycan arasında iş birliği protokolünün imzalandığı belirtildi. İşte detaylar; 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu’na katılmak için geldiği Bakü’de, Azerbaycan Sağlık Bakanı Oktay Şireliyev ile bir araya geldi.

Bakan Müezzinoğlu burada yaptığı konuşmada, her iki ülkenin ekonomik, kültürel, sağlık ve diğer alanlarda güçlü iletişim ve altyapı oluşturduğunu, ilişkileri bundan sonra daha da geliştireceklerini söyledi.

Müezzinoğlu, gelecek dönemde karşılıklı iletişimin daha iyi hale getirilmesi ve tıp eğitimi alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi halinde, Azerbaycan’daki tıp öğrencilerinin iyi yetişmesine katkı sağlanacağını ifade etti.

Bakan Şireliyev de Türk sağlık ve tıp kurumlarının bugüne kadar Azerbaycan’a büyük katkılar sağladığını, binlerce Azerbaycanlı öğrencinin Türkiye’de tıp eğitimi aldığını belirtti. Şireliyev, Azerbaycan Tıp Üniversitesinde de Türk tıp eğitimi programının uygulanmasının ve Türk uzmanların burada eğitim vermesinin büyük katkılar sağlayabileceğini kaydetti.

Görüşme sonrasında Müezzinoğlu ve Şireliyev, iki ülke arasında tıp ve sağlık alanında işbirliğinin geliştirilmesi protokolüne imza attı.

Protokolde, iki ülke arasında sağlık sistemlerinin uyumlaştırılması, sağlıkta kalite standardı, sağlık personelinin eğitimi gibi birçok konuya yer verildi.

Bakan Müezzinoğlu, protokol imza töreninin ardından Bakü’de hastane ziyaretinde bulundu.