Ekonomi

Elinde Mahkeme Kararı Olan Taşeron Kadro İçin Daha Ne Kadar Bekleyecek?

Taşeron işçilerin kamuda istihdamı için çalışmalar sona erdi (%99.9) . Fakat söz konusu istihdam taşeron işçilerin beklentilerini ve verilen sözleri tam anlamıyla tutmuyor. Seçim öncesinde taşeron işçilerin tamamını kadrolu yapacağız diyen AK Parti hükümeti, seçim sonrası bir çok vaadini yerine getirdi , taşeron işçiler için kadro müjdesi haberleri de gündeme bomba gibi düştü fakat daha sonrasında, kadro meselesi biraz daha derinlik kazandı. 

Belki Bir Süpriz…

Taşeron işçilerin kamuda istihdamı için devlet içerisinde yeni bir statü oluşturulacak ve söz konusu statünün adı “özel sözleşmeli personel” olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalışan personelin bu statüye erişmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekecek. Yani bu demek oluyor ki tüm taşeron işçilerin kadrolu olması gibi bir durum söz konusu değil, aynı zaman tüm taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel olması gibi bir durum da söz konusu değil. Tabi çalışmaların neredeyse tamamlandığı, ve çalışmalarda son anda bir değişiklik yapılmayacağını unutmamak gerekiyor. 

Kadro İstiyorlar

Taşeron işçilerin beklentileri , verilen sözlerin yerine getirilmesi yönünde. Çünkü taşeron işçilere verilen söz “kadro” yönündeydi. Ve bir çok taşeron işçisi sözleşmeli personel olmanın taşeron işçisi olmaktan farkının olmayacağını düşünüyor. Taşeron çalıştırma işi bir bakıma devletin eline geçecek endişesi var. Söz konusu endişelerin kaynağı ise taşeron işçilerin tüm haklarından feragat etmesi ve 3 senede bir sözleşmeye tabi tutulması olarak gösteriliyor.

Mahkeme Kararları Neden Görülmüyor?

Peki Hükümet mahkeme kararı ellerinde bekleyen taşeron işçiler konusunda ne yapıyor? , Bilindiği gibi kısa zaman önce Karayolları genel müdürlüğü bünyesindeki taşeron işçiler törenle kadroya geçirildi fakat bir çok kurumda ellerinde mahkeme kararıyla bekleyen taşeron işçiler bekliyor. 1 Kasım sonrasında işten çıkarılanlar ise cabası. Onların ellerinde de mahkeme kararı bulunuyor ve işlerine iadeleri yapılmıyor. 1 Kasım sonrasında taşeron işçilerin kadrolu olacağı haberleri bazı düzenbazlıklara yol açtı ve kimi kurumlarda torpille taşeron işçi alımı yapıldığı ve bu alımlar için hali hazırda senelerdir çalışanların işten çıkarıldığı su götürmez bir gerçek.İşinden ekmeğinden olan bu emekçilerin sesi ne zaman duyulacak? Ahmet Davutoğlu’ndan umudunu kesen taşeron son umut olarak Binali Yıldırım’ı görüyor.

Binali Yıldırım 

İş bitiriciliği ve espirili kimliğiyle tanınan Binali Yıldırım , Taşeronun yüzünü güldürebilecek mi?

Kamu personeli sitesi olarak elimizden geldiği, sesimizin gittiği yere kadar bu meseleyi haberleştirmeye devam edeceğiz.

Bize destek olmak için android uygulamamızı indirebilir, sosyal medya sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Kamupersoneli.net

Bir Yorum

 1. uludağ üniv.araştırma hastanesi elinde yargı kararı olup köle gibi çalışan taşeron işçileriz.ne bakanlar,ne başbakanlar gördük biz mahkeme kararlarını tanımadılar.Bibnali Yıldırım Bey ' de göz yumacak mı bakalım bu adaletsizliğe.ya arkadaş yargı kararı var ama adalet yok.Allah soracak bu coluk cocugumuzun hayallerımızın sorgusunu inşAllah.

 2. Elimizde yargı karari var.vAllahi canimizdan bıktık.bu kadar adaletsizlik olmaz

 3. değil binali bey recep tayyıp erdoğan dahı gelse vermem akpye oy bana vermedıgı surece zaten vermıyorum oda vermıyor vermesın bende vermıycem cedbıme gırmedıgı surece benden oy alamaz bıtmıstır

 4. Syn Binali yıldırıma ben güveniyorum inşaAllah ösp ddeğil kadro diyecek herkes görecek Allah yolunu açık etsin

 5. Taşeron sistemi komonist sistemidir.İslama aykırıdır. Tasil diploma farkı yok.Cahil ve Bilgini bir tutar. Bölüm değiştirme yok. Kıdem yok. Maaş eşit ve sürekli kesintileri var. Kim zekat verecek, Kim haca gidebilecek.Bu kafir sistemi olan taşeronu derhal kaldırın.Ki. Müslümanca yaşaya bilelim.

 6. Zaman zaman diyoruz ama yeter bitsin bu süreç esirden farkımız yok lütfen bitirin artık ne olacaksa olsun

 7. Zaman zaman diyoruz ama yeter bitsin bu süreç esirden farkımız yok lütfen bitirin artık ne olacaksa olsun

 8. Cok umutlanmistim ama hic umudum kalmdi. Girisim hizmet alimi 1 kasim oncesiydi ama 25 mayis ta sozlesme doluyor cikis veriliyor maasimin 4/ 1 i icraya kesiliyor 310 tl krediye kaldi 670. Kira 300 inanin boyle ya kadro geldi basbakan soyledi maas yukselir artik ihtiyaclarimizi karsiliyacz derken 23 gun once cikis veriliyor lanet olsun ya ne diyeyim bahtsiz bir adamim hangi ise el atsam hep boyle oldu belkide benim yuzumden olmadi bunca insanin isi

 9. Anayasa Mahkemesinin verdigi karara gòre Hastanelerde veri girişi yapan personellerin yani Bilgi islem personellerinin asìl işi yaptìgini tespit etti ve kadroya alinmalari yonundebbir karara bagladi..!! Bunlar neyi bekliyorlar.?

 10. Taserona salataligi verecekler yine.
  m
  biz makarnaya he dedikce bunlar gemi uzerine gemi aliyorlar.

 11. İslami ve Insani olmayan taşeron sistemi bir KOMONİST sistemidir.selam. Herkes eşitse: Okumaya,diplomaya, ne gerek. EŞIT MAAŞ SA KIM? Zekat verecek. Kim Haca gidecek. BUNU GÖrmeyen kör, duymayanda sağır adamların herşeyleri Paradır.Çalışanların hakkını hukukunu yiyenler için yaşasın Cehennem.veselamaleltemam.

 12. kiralık işçi yasasını meclisten geçiren sayın vekiller.hani taşerona kadro nerde.yıllardır kamu binasında çalışıyoruz bıktık taşeronlardan.bu vebal hepinizindir

 13. Taşeron yargı kararlarını neden tanımlıyorlar?vAllahi pes.adalet huu

 14. ne kadrosundan bahsediyonuz. ayın 22 oldu hala maaş almadık. hani maaşlar kamu kurumunun sorumluluğundaydı. bırakın bu işleri bunlardan kadro beklemek saflık olur. benim güvenim yok hükümete

 15. Hep söylüyorum çooook bekleriz hiç bir şey olamayacak daha verdikleri asgari ücret zammını almazlarsa iyidir Allah yar ve yardımcımız olsun başka birşey demiyorum

 16. SINAVA HAYIR YILLARCA TAŞERONDA İŞÇİ OLARAK SÖMÜRÜLDÜK BİRDE SINAVIN OLMASI DOGRU BULMUYORUZ İŞÇİLER OLARAK HAKKIMIZ OLAN KADRO SINAVA TABİ TUTULMASINI İSTEMİYORUZ

 17. İnşAllah hükümet verdiği sözü tutacaktır.Ama bizim beklentimiz gerçek kadrodur.

 18. Biz 28.06.2015 de kurum amirleri tarafından işten çıkartıldık. Şimdi ise kurum amirlerinin yakınlar

 19. Kadro nedir!? Devletin memuru ve işçisinin aldığı haklar! Taşeron işçi devletin işçisi ve memurunun aldığı aynı haklardan yararlanmak! Devletin işini yap! Hemde fazlasıyla !? Ama üvey evlat muamelesi gör! Bu adalet mi bu insanlık mı yazık! Lafa gelince milletin %99 müslüman mışş !!!!!!!

 20. 1 kasım 2015 sonrasında bir çok taşeron işten çıkarıldı yerine torpilliler işe alındı kadro gelecek diye, bu haksızlığı kim düzeltecek???