Gündem

Kars ili İçin "Gazi" Ünvanı Kanun Teklifi Mecliste

 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “Kars” İline Gazilik Ünvanı Verilmesi yönünde kanun teklifi verdi. Söz konusu teklif meclis komisyonunda. Verilen kanun teklifinda Kars ‘ın adının “Gazi Kars” olarak değiştirilmesi ön görülüyor. Meclis komisyonundaki kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde  ;


Tarihi İpekyolu’nun kilit noktasında bulunan serhat ilimiz Kars, tarih boyunca insanların ilgisini çekmiş, yerleşim alanı olmuş, 26 defa büyük savaşlara sahne olmuş, el değiştirmiş, Değişik milletler geliş yerleşmiş, kültürler bu ilimizde harmanlanmıştır. Kars 19. Yüzyıla kadar bir çok kez Ruslar ve İranlıların saldırısına uğramıştır. Bu yüzyılda Ruslar ve Osmanlılar arasında sürekli el değiştiren yöre, 1828-1829 Osmanlı- Rus Savaşı sırasında Rus orudsunun komutanı Mareşal İvan Paskeviç tarafından ele geçirilmiştir.

Kars’ı Rus topraklarına katan Paskeviç, 11 bin Osmanlı askerini esir almıştır. Bölge yeniden osmanlılar tarafından alınsa da, 1878 yılında 93 harbi mağlubiyetinin ardından II. Abdülhamid döneminde kaybedilmiştir. birinci dünya savaşının ilk günlerinde Sarıkamış Harekatı sırasında onbinlerce askerimiz, bu toprakları tekrar vatana katabilmek uğruna şehit olmuşlardır. Bolşevik İhtilali’nin ardından 1918’de yapılan Brest-Litovsk Antlaşması ile Osmanlılar’a bırakılan Kars, önce Ermenilerin ardından İngilizlerin kontrolüne geçmiştir.  1918 yılında Kars 40 senelik aradan sonra tekrar osmanlı topraklarına dahil edildi.  Ermeniler bir süre sonra tekrar şehre girmiş, Osmanlı ordusu buradan çekilmeye mecbur bırakılmıştır. Buna engel olmak isteyen Karslı’lar kendi imkanlarıyla yerli bir hükümet kurmuştur.

Kısa Süreli Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Kars İdi

Söz konusu hükümetin kurumundan sonra Batum, Artvin, Acara, Ahıska, Ahılhelek ve bir çok şehir hükümete katılmıştır. Böylece başkenti kars olan 36 bin kilometre karelik bir bölgede çok kısa süreli olsada Bir Türk Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu devletin ismi 18 ocak 1919 yılında Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti olarak tescillenmiştir. Kars’ın kurtuluş savaşındaki mücadelesi de dillere destandır. Kars Halkına Milli Mücadelede gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıklarından dolayı gazi ünvanı verilmiştir.

Gazi Kars

Söz konusu kanun teklifinde 93 harbinde, Kurtuluş savaşında, Sarıkamış’ta toprakları için kahramanca savaşan gazi ve şehitlerin ruhunun şad edilmesi talep edilmektedir. Kanun teklifi Kars’ın adının “Gazi Kars” olarak değiştirilmesinin büyük önem taşıdığı ifade edilmektedir.

Kamu haberlerinden, gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden ve çok daha fazlasından haberdar olabilmek için kamupersoneli.net’i takip etmeye devam edin.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir