Ekonomi

Moody's'ten Türkiye'de Konut Sektörüne Yönelik Değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’deki en güvenli kredi alanını açıkladı.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s konut teminatlı tahvillerin Türkiye’deki en güvenli kredi enstrümanları arasında yer aldığını açıkladı.

Moody’s tarafından yapılan açıklama şöyle, “Türkiye’de konut teminatlı tahviller en güvenli kredi enstrümanları arasında yer alıyor. Türkiye’de artan konut fiyatları sürdürülebilir değil. Ancak piyasa ve denetim dinamikleri konut sektöründe (olası bir) sert düşüşü önlemeye yardımcı olacaktır.” İfadelerini kullandı.
Moody’s tarafından yapılan açıklamada konut kredilerinin Türk bankalarının en güvenilir ve kredibilitesi en yüksek varlıklar olduğu belirti ve açıklamasında , “Genç nüfusun güçlü konut talebi, harcanabilir kişisel gelir artışı, temkinli kredilendirme uygulamalarına ek olarak ekonomik büyüme ve düzeyli mevzuat, teminat gücünü destekliyor.” İfadelerine yer verdi.

Diğer taraftan Moody’s, konut kredilerine dair varlık klasmanının gelişmekte olan ekonomilere has bazı risklere maruz kalabileceğinin de vurgusunu yaptı.
Açıklamada, “Moody’s güçlü borç verme uygulamaları, olumlu demografi ve bankacılık sistemindeki konut kredilerin düşük ağırlığı, Türkiye’de ABD’de ya da İspanya’da görülene benzer bir krizin yaşanması riskini oldukça aşağılara çekiyor” değerlendirmesine yer verildi.

Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon ise “Türkiye’de konut fiyatlarının yükselme hızı uzun bir süre sürdürülebilir olamayabilir. Fakat fiyatlar dengelendiğinde ya da negatife döndüğünde, güçlü kredilendirme uygulamaları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasa yumuşak bir iniş yapacaktır.” Açıklamalarında bulundu.

AA
Kamupersoneli.net | Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir