Kpss

DİKKAT KPSS Yönetmeliği Değişti ( O Kurum Artık Kendisi Sınav Yapacak )

 KPSS Yönetmeliği’ndeki Değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.  21 Mayıs 2016 tarihli resmi gazete’de “Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlandı.”  . Yönetmelikte yapılan değişiklik doğrultuısunda Dışişleri Bakanlığı, aday meslek memuru, adak konsolosluk ve ihtisas memurları , tıpkı kaymakamlık sınavlarında olduğu gibi kendi bünyelerinde yapılacak sınavla seçilecek. 2014 yılından bu yana kaymakamlar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile değil İçişleri Bakanlığı’nın yapacağı sınavla alınıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik şu şekilde ; 

Ekli ‘Kamu Görevlerine İlk Defa atanacak İçin Yapılacak sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığı)’nın 21/4/2016 tarihli ve 2444 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun hükmünde Kararname hükümlerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/4/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Madde 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 3’üncü maddesine ‘Kaymakam Adayları’ ibaresinde sonra gelmek üzere ‘ Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları’ ibaresi eklenmiştir.

Madde 2- Bu Yönetmelik Yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Madde 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamu haberlerinden, gündem haberlerinden ve çok daha fazlasından haberdar olabilmek için kamupersoneli.net’in android uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir