Ekonomi

SGK 'dan Cenaze Ödeneği (489 TL) Kimler Alabilir?

 SGK 489 TL Cenaze Ödeneği Veriyor  . Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaşanılan ölüm sonrası , vefat eden sigortalının geride kalanlarına 489 TL ‘Cenaze Ödeneği’ sağlıyor. Söz konusu ödenek için sigortalılık şartı aranıyor. Fakat 360 gün sigorta primini ödeyen kişilerin yakınları da bu ödeneği talep edebilir. Hali hazırdaki Sosyal Güvenlik sistemi sigortalı çalışanlara ve yakınlarına ölüm sonrasında bile destek oluyor. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda geri kalanlara  489 TL tutarında cenaze ödeneği sağlanıyor.


Cenaze ödenekleri vatandaş tarafından fazla bilinmediği için ölen kişinin yakınları tarafından talep edilmesi genellikle pek mümkün olmuyor.

Ceneza ödeneğinin alınabilmesi için ölen kişinin o anda sigortalı olması gibi bir şart bulunmuyor. Söz konusu ödeneği alabilmek için vefat eden kişinin en az 360 gün prim ödemiş olması yeterli oluyor. 360 gün prim ödeyen kişinin yakınları Sosyal Güvenlik Kurumu’na ölüm tarihini belirten bir dilekçeyle birlikte müracaatta bulunuyor. 

2016 yılı için SGK tarafından ölen kişilerin yakınlarına ödenecek ‘cenaze ödeneği’ 489 TL olarak belirlendi. Sigortalının ölümü durumunda ödenek eşine , eşi yok ise çocuklarına, çocukları yoksa anne ya da babasına , anne ve babası olmaması durumunda kardeşlerine ödenir.

Kamu haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri ve çok daha fazlası kamudan haberlerin merkezi kamupersoneli.net adresinde. Kamupersoneli.net’in android uygulamasını cep telefonunuza indirerek gelişmelerden ve çok daha fazlasından haberdar olabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir