Ekonomi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Uygulamasında Değişiklik

Genel Sağlık Sigortası Primlerinde Tek Tip Ödeme Dönemi  Genel Sağlık Sigortası (GSS)’de değişiklik yapılacağı daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Süleyman Soylu tarafından dile getirilmişti. Söz konusu değişiklikle daha önce 3 tip olan ödeme miktarı tek tipe çekilecek ve herkes eşit miktarda prim ödeyecek. Miktarın 50 TL olması düşünülüyor.  Genel Sağlık sigortasında bilindiği gibi hanenin geelir düzeyine göre belirleniyor ve primler ona göre ödeniyor. 65 TL, 197 TL ve 395 TL olan GSS prim ödemelerinde miktar 50 TL’ye çekilecek ve geri kalan kısım devlet tarafından finanse edilecek.

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının silinmesi işlemleride yakın zaman içerisinde başlayacak ve 25 yaşın altındaki gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının tamamı silinecek. GSS başladığında 25 yaşın altında olan ve 25 yaşını geçmiş kişilerin ise 25 yaşına kadar olan prim borçları devlet tarafından silinecek. İşsiz evlat vergisi olarak muhalefet partileri tarafından sık sık eleştirilen GSS Prim ödemeleri konusunda hükümet düğmeye bastı. Bir çok vatandaşın prim borcunu ödeyemediği öğrenilirken, ödemeleri sağlıklı bir biçimde alabilmek için alt limit aşağı çekilecek.Geri kalan kısım ise devlet tarafından finanse edilecek.

Kamu haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri ve çok daha fazlası kamudan haberlerin merkezi kamupersoneli.net adresinde.

Kamupersoneli.net | Ankara 

Bir Yorum

  1. Durup dururken bize bu borcu çıkartıp zorla ödetmeye çalışanları sadece Allah a havale ediyorum. Biz soramasak da o bunların hesabını elbet soracaktır.

  2. işsiz evlat vergisi olarak tanımlanan gss çok haksız bir yasa.Oğlum 25 yaşın üstünde,bir kere bile hastaneye gitmedi 4830 tl GSS prim borcu tahakkuk ettirildi.bunun anlamı iş bulamadığı için cezalandırılmaktır.Hizmet almadan vergi almaktır.AB bu yasayı dayatıyorsa 50 tl nisbeten makul bir prim olacaktır.

  3. Hukumet neden sadece genclerin gss borcunu siliyorbasbakanin vermis oldugu sozu vardi herkesin borcu silinecekti hukumet programi vardi biz partili vediger vatandaslar askeri ucretle bu borcu nasil odeyecegiz magduriyetimici nasil giderecegiz cozum bekliyoruz hukumetin bu konu ile ilgilenmesini vatandas olarak istiyoruz

  4. Çalışanlardan para kesintisi olurken onların hastaneye gidip gitmediğine mi bakılıyor? Mesela 395 TL her ay kesinti yaplıan birisi yılda 4740 TL ödemiş oluyor. Kendisi hastaneye gitmese bile başkalarının masraflarının karşılanması için bu para kullanılıyordur. (Kullanılmıyorsa bilemem).

  5. a.takan o ödediniz 395 tl ssk veya bakur, emekli olunca hem sağlık hem maaş gss de yok öyle bişey.mantıklı ol lütfen

  6. Şimdi bir kimse çalışmıyor diyelim ama ailesinin geliri yüksek, kişi başına 3000-4000 civarı para düşüyor. Bu kimse işsiz diye 50 TL kendisinden alınacak deniyor. Madem kişi başına maliyet 65 TL civarı o zaman çalışandan neden 395 TL kesiliyor?

  7. Hükümete sesleniyorum;Evlat benimse sanane sağlığından kendim tedavi ettiririm ,evlat devletinse banane borcundan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir