Mevzuat

5 ve Üstü İşçi Çalıştıranlar Maaşları Bankaya Yatıracak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikte:

Beş ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri, çalıştırdıkları işçilerin maaşlarını artık banka üzerinden ödemek zorundalar.

İş yerlerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, maaşları bankalar aracılığıyla ödeyecek.

İşçinin Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde 10 olan işçi sayısının alt sınırı 5’e çekildi. 

Yapılan değişiklik ile daha önce 5953 sayılı kanuna tabi olarak en az 10 gazeteci çalıştıran işverenin, personel ücretlerini bankalar aracılığıyla ödemesini öngören hüküm, en az 5 gazeteci çalıştıran işverenleri kapsayacak şekilde düzenlendi.

Basın işverenleri, kurumda çalışan gazeteci ve İş Kanunu’na tabi işçi sayısının toplamının en az 5 olması durumunda da ücretleri banka aracılığıyla ödemek zorunda kalacak. 

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile ayrıca Deniz İş Kanunu’na tabi olarak en az 5 gemi adamı çalıştıran işletmeler de çalışanlarına maaş ödemelerini bankalar aracılığıyla yapacak. 

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler de, çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücretleri bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü tutuldu.  

Yönetmelikte yapılan değişiklikler, 1 Haziran tarihinde yürürlüğe girecek.

AA
Kamupersoneli.net | Ankara