Kpss

KPSS'den kaç net ile kaç puan alınır?

Lisans adayları için KPSS sınavı bitti. Adaylar aylarca bu sınav için çalıştılar ve bugün her şey sona erdi.Şimdi akıllarda kaç nete kaç puan gelir sorusu var…


KPSS sınavı sonrasında en çok merak edilen soruların başında kaç nete kaç puan geleceğidir. Ancak, net sayısına göre puan hesabı yapmak doğru bir yöntem değildir. 

Zira bir sorunun az sayıda aday tarafından doğru cevaplanmış olması onun ağırlıklandırılmış katsayısını artırmakta, bir sorunun çok sayıda aday tarafından doğru cevaplanması da o sorunun ağırlıklandırılmış katsayısını azaltmaktadır.


ÖSYM kılavuzda bu konuyu, elde edilen her bir standart puanının ağırlıklandırılarak dönüştürülmesi şeklinde ifade etmekte ve kılavuzda ASP (Ağırlıklandırılmış standart puan) kavramını kullanmaktadır.


Daha önceki yıllarda da, ÖSYM yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:


“Soruların zorluk derecesine veya adayların sınavdaki başarılarına göre testin ortalaması ve standart sapması sınavdan sınava değişkenlik göstermektedir. Bunun sonucu olarak aynı netler farklı puanlar oluşturabilmekte, bir önceki sınava göre ortalamanın yükselmesi aynı netlerle puanın düşmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla, sonuçlar açıklanmadan yapılacak “net sayısına göre puan hesabı hesaplaması yanıltıcı olacaktır.”

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir Yorum

  1. gy 34/5=32,75 y
    gk 52/7=50,25 toplamda=83 net gelicek inşAllah.puan sitelerde hesaplanan şekliyle gelir mi bilmiyorum çünkü söylentiler var Allah tan hayırlısı.