Ekonomi

Beklenen Trafik Sigortası İndirimleri Başladı


 Trafik sigortası bu yıl araç sahiplerini çok üzmüştü. Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) rakamlarına göre geçen yılın mayıs ayına göre ortalama prim tutarı yüzde 132 artarak 286 liradan 689 liraya çıktı. Sigortacıların fiyat belirsizliği yarattığını ifade ettikleri ve bu nedenle son 10 yılda 7 milyar liralık zarara yol açan iki düzenleme ise bu astronomik fiyat artışlarının ardından geldi. 


Düzenlemelerden ilki kusurlu sürücüye kendi kusuru dolayısıyla yol açtığı kaza nedeniyle tazminat ödenmemesi. İkincisi ise tazminatlar ödenirken Hazine’nin yaş tablosunun kullanılması ve böylece şirketlerin de ne kadar tazminat ödeyeceğinin hesabını yapabilmesi. 

Şimdi bahsi geçen iki sorun da halledilmiş durumda. Şirketlerin gelecek yıllardaki giderleri böylece bir belirsizlikten kurtulmuş oldu. 

Artmaya Devam Edecek

Artan kârlar bir yandan da şirketlerin kardan daha fazla pay alma mücadelesini başlatmak üzere. Sektör yetkilileri yüzde 5 veya 10’luk küçük indirimlerin başladığını belirtiyor. Bu indirim rakamları şimdilik ortalama prim tutarlarının yansıdığı SBM rakamlarına girmiş değil. Bu rakamlara göre Mayıs 2016’da prim artışı nisana göre çok cüzi miktarda artarak 681 liradan 689 liraya çıktı. Ancak şirket bazında başlayan indirimlerin genele yayılması beklentiler arasında. Sektör yetkilileri şirketlerin pay almak için kısa süre içinde bu pazarda olma rekabetine gireceğini belirtiyor. Şirketler şu anda pazara hızlı girip pay kapmanın planlarını yapıyor. Bu rekabet ise her zamanki gibi fiyatları aşağı çekecek. İlk durak olarak primlerin yüzde 20 düşmesi beklentisi hâkim. 

Kamu haberleri,güncel, siyasi,kültür sanat, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz. Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | Ankara