Diyanet Personeli

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına Atanan Yavuz Ünal Kimdir?

Ordu’nun Fatsa ilçesinde 1963 yılında doğdu. 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 senesinde mezun oldu.

1988 yılında Mardin İmam Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmeni olarak göreve başladı. 1990 senesinde 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Hadis Araştırma görevlisi olarak atandı.

Yüksek Lisansını 1993 senesinde yapan Ünal, 1997 yılında doktora tezini tamamladı. 1998 yılında 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim dalına Yardımcı Doçent olarak Öğretim Üyeliğine başladı.

2002 senesinde Doçent unvanını alan Yavuz Ünal, 2008 yılında ise Profesör oldu. 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü, Din Bilimleri Akademik Araştırma dergisinin yayın editörlüğünü ve fakültenin bilgi işlem sorumluluğu görevlerini yürüttü.

29.08.2008 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurul Üyeliğine seçildi. Devam ettirdiği 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görev süresi bittikten sonra, 15.08.2013 tarihinde Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak ataması yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının prestij eserleri olarak kabul edilen, 2 bin ilim adamının otuz yıl süren çalışmalarıyla nihayete eren ‘İslam Ansiklopedisi’, yüz hadis hocasının on yılda hazırladığı ve Prof. Yavuz ÜNAL’ın koordinatörlüğünü ve metin yazarlığını üstlendiği ‘Hadislerle İslam’ ve sekiz yılda hazırlanan ‘İstanbul Kadı Sicilleri’ adlı üç dev eserin oluşmasında büyük çaba ve gayretleri ile yaptığı katkılarından dolayı layık görüldüğü “Yüzyılın İslam Kültür Hizmet ve Onur Ödülü”nü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın elinden almıştır. 

Kitapları

Cumhuriyet Türkiyesi Hadis Çalışmalarının Serencamı, 
Hadisin Geleneğinde Metin Bilinci, Hz. Muhammed’in Vasiyeti (Veda Hutbesi), Hadisin Doğuş ve Gelişim Tarihine Yeniden Bakış, Hadisleri Tespitte Yöntem Sorunu: Akla Uygunluk – Akla Aykırılık, Cumhuriyet Türkiye’si Hadis Çalışmaları (1920-1997), Dinlerde Yükseliş Motifleri

Kamupersoneli.net  | Ankara