Gündem

4 Milyar Dolarlık Gaz-Kimya Rafinerisinin Açılışı Yapıldı

Özbekistan’ın kuzeyindeki Üstyurt bölgesinde Güney Kore işbirliğiyle gerçekleştirilen ve proje tutarı 4 milyar dolar olan gaz-kimya rafinerisi faaliyete geçti.


Özbekistan’da Güney Kore iş birliğiyle inşa edilen Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi’nin resmi açılışı Özbekistan Başbakanı Şevket Mirziyayev, Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Mirziyayev, söz konusu projenin iki ülke arasındaki çok eskiye dayalı dostluğun yeni bir simgesi olduğunu kaydederek, hükumetinin Güney Koreli işletmelerin ülkedeki yatırımlarını her zaman desteklediğini belirtti.

Hwang da rafinerinin Özbekistan ve Güney Kore arasındaki verimli iş birliğinin açık bir örneği olduğunu ifade ederek, ülkesinin Özbekistan ile her alandaki işbirliğini geliştirmekten yana olduğunu belirtti. Hwang, Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi’nin faaliyete başlamasının, iki ülke arasında petrol-gaz alanındaki işbirliğinin gelişmesine de hizmet edeceğini dile getirdi.

Resmi açılış töreni kapsamında Mirziyayev, Hwang ve diğer yetkililer, gaz-kimya rafinerisini gezerek incelemelerde bulundu.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara