Ekonomi

Emekli Maaşı Bankalar Tarafından Haciz Edilebilir Mi?

 Emekli Maaşı Kart ve Kredi Borçlarından Dolayı Haciz Edilebilir Mi? Emekli ‘nin bankada bulunan parası emeklinin rızası olmadan herhangi bir kesintiye ya da hacze uğrayamaz fakat bazı durumlar emeklinin canını sıkabilir. Maaşları yetmediği için tüketici kredisi ve kredi kartlarından medet uman emeklinin borçları her geçen gün artıyor.


Banka Emeklinin Rızası Olmadan İş Yapamaz

Bankalar emekliden rıza almadan para kesintisi, para aktarma , mevduat hesabı açma kapama gibi işlemle yapamaz. Ayrıca emekli vatandaşın emekli maaşı ve ödenekleri banka tarafından haczedilemez. Kanuna göre sadece SGK nezdinde doğacak alacakların haciz edilmesine izin verilmektedir.

Maaşın En Fazla %25’ine Haciz Konulabilir

Söz konusu miktar maaşın 4’de 1 oranını geçemiyor. Vatandaş söz konusu kanundan habersiz olduğu için bir çok usulsüzlükler de yaşanıyor. Söz konusu kanuna göre emekli maaşı 2000 lira olan bir emeklinin maaşının sadece %25’i kesilebilir bu miktar da 500 TL’dir. Kredi kartı ya da satın aldığı bir eşyadan dolayı yasal takibe giren emeklinin maaşına kesinlikle haciz konulamamaktadır. Fakat emekli kendisine sunulan sözleşmede bu tür konulara dair teminat verdiyse durum değişiyor. Yargı makamları emekliyi bu durumda haksız görebiliyor.

Sözleşmeleri Okumadan İmza Atmayın

İşte bu yüzden kart sözleşmelerini okumadan imza atmamakta fayda var.  Kanuna göre emekli maaşının kesilebilmesi için emekliden izin alınması gerekiyor, Maaşına haciz konulması için yazılı izni olmayan emeklinin maaşına haciz konulması talepleri icra daireleri tarafından reddediliyor. Bankalar bu konuda boş durmuyor maaşlara bloke koyuyor.  

Kötüye Kullanımın Önlenmesi Amacıyla Bazı İstisnalar Doğabiliyor

Fakat kötüye kullanımlardan dolayı bazen istisnalar olabiliyor, yakın zaman içerisinde maaşına bloke konulan bir emekli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve mahkeme kararıyla bloke kararı aynı gün içerisinde kaldırıldı .Fakat banka kararı temyiz etti ve yargıtay bankayı haklı bularak ilgili kararı bozdu.

Kamu haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri, ekonomi haberleri ve çok daha fazlası kamudan haberlerin merkezi kamupersoneli.net adresinde.

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir Yorum

  1. Bankalar kiredi borcundan dolayı yetim ayligina biloke yada el koyabiliyormu