Öğretmen

Özel Okullarda 5 bin sınıf öğretmenine ihtiyaç var

 Sınıf öğretmeni konusunda çok az başvuru aldıklarını anlatan Cem Gülan, özel okulların 5 bin sınıf öğretmenine ihtiyacı olduğunu vurguladı. 


Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkanı ve Özel Doğan Koleji’nin sahibi Cem Gülan “Özel okullar 2 bin 300 TL’den başlayıp iki yıl sonra 3 bin 500 TL kazanacak 5 bin sınıf öğretmeni arıyor. Ama maalesef öğretmen adaylarımız 657’ye tabi memur olmayı beklemeyi tercih edip bize başvurmuyor” diye konuştu.

Hükümet, özel okullara destek vermek ve velilerin üzerindeki ağır ücret yükünü hafifletmek için özel okul ücretlerinin bir kısmını devletin karşılayacağı sistemi 2014’te hayata geçirmişti.

Hükümetin öğrenci başına 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında değişen ekonomik yardımı ardından özel okulların kontenjanlarında yüksek artış meydana geldi. Aynı dönemde dershanelerin özel okula dönüştüğünü hatırlatan Gülan “Şu anda özel okullarda 100 bin öğretmen var. Bunların büyük kısmı sınıf öğretmenleri. Bizim acilen 5 bin sınıf öğretmenine ihtiyacımız var. Her okulun 2-3 sınıf öğretmeni talebi bulunuyor. Ama öğretmenler bize başvurmuyorlar” dedi.Sınıf öğretmenlerine önemli bir bütçe ayırdıklarını anlatan Cem Gülan, şöyle devam etti;

“Bizde başlayan bir öğretmen 2 bin 500 TL maaş alacak. İki yıl boyunca deneyimli bir sınıf öğretmeniyle çalışacak, gözetiminde olacak. İkinci yılın sonunda da 3 bin 500 TL ve üstü maaş alacak. Ayrıca yurt dışında kursa gidecek, başka sosyal hakları olacak. Buna karşın sınıf öğretmeni konusunda çok az başvuru alıyoruz. Atanamayan 200 bine yakın öğretmen adayı var. Yine de 657 Kanunu’na tabi devlet memuru olma hayali işsiz olmaktan ağır basıyor. Şu anda 8 bin özel okul şiddetle sınıf öğretmeni arıyor. Kariyer konusunda ailelerin de çocuklarını bu konuda teşvik etmesi, özel okullarda çalışmaya yöneltmesi önemli bir etken olacaktır.”

Konuşmasını tamamlayan Gülan, Üniversitelerin öğretmenlik bölümleriyle sosyal bilimler bölümlerini bitirerek formasyon alıp Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kadro bekleyen 200 bin öğretmen adayına iş teklifinde bulunuyor. 

Kamu haberleri, güncel, siyasi, spor, kültür sanat, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz. Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | Ankara