Gündem

Diyarbakır Cezaevi Olmasaydı PKK Diye Bir Örgüt Olmazdı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon, Diyarbakır Cezaevi’nde hükümlü olarak kalan Şükrü Gülmüş’ü dinledi.


İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan ”12 Eylül Askeri Darbesinden Sonra Oluşturulan Diyarbakır Beş No’lu Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu” AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu başkanlığında toplandı. 

Komisyon, Diyarbakır Cezaevi’nde hükümlü olarak kalmış Şükrü Gülmüş‘ü dinledi.

Gülmüş, 8 yılı Diyarbakır Cezaevi’nde olmak üzere toplamda 11 yıl cezaevinde kaldığını söyledi. Gülmüş, hücrelerde insanlık dışı işkenceler gördüklerini iddia ederek, “Diyarbakır Cezaevi olmasaydı PKK denilen bir örgüt olmazdı. Diyarbakır Cezaevi’nden 10 bin kişi geçti. Burası bir çekim merkezi haline getirilerek PKK güçlendi.” ifadesini kullandı. 

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen katliamı anımsatarak, “Diyarbakır Cezaevi’nde kalanların da işkencecilere benzemesi söz konusu mudur?” diye sordu. Gülmüş ise “Evet benzedi. Bu benzeşme 1979 yılında başladı. Özellikle bölgedeki aşiret mensuplarını öldürülerek bu süreç hayata geçti.” yanıtını verdi.

Kamupersoneli.net | AA

Bir Yorum

  1. Ben bir Diyarbakırlı olarak şunu söylemek istiyorum Yazıklar olsun CHP'YE bu ülkeni bölmek isteyen örgütlerin kuklaciligini yapan kişilerin dokunulmazlıklarinin kaldirilmasinda gerekeni yapmadın diye bu millet sana gereken cevabı verecek. O kadar Güvenlik güçleri bu vatanın huzuru için canını feda ettiler siz ise oturduğunuz yerden yapmanız gerekeni yapmadınız. Siz milletten vazgeçerseniz millet te sizden vazgeçer