Politika

Hayati Yazıcı Görevi Mehmet Ali Şahin'den Devraldı

AK Parti Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Hayati Yazıcı, görevi Mehmet Ali Şahin’den devraldı.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Hayati Yızıcı, görevi AK Parti Genel Merkez’de düzenlenen törenle Mehmet Ali Şahin’den aldı.

Yazıcı burada yaptığı konuşmada toplumsal, sosyal ve siyasi olarak aileye son derece önem verdiklerini ifade etti. 

Siyasi ailelerinin isminin AK Parti olduğunu dile getiren Yazıcı, “AK Parti çatısı altında siyaset yapan, mahalle temsilcisinden üyesine, genel başkanına, genel başkan yardımcısına, bakanına, milletvetiline, belediye başkanına kadar hemen her kesim başarıya odaklanır. Biz hep birlikte başarıyı sağlamak için el ele vererek, gönül gönüle vererek çalışmalarımızı 14 Ağustos 2001’de başlattık ve bugünlere getirdik. Burada her birimizin imkanları, pozisyonları ölçüsünde katkısı var, desteği var. Bu anlamda bizim siyasi tarzımız Türkiye’de kazanımlar sağlamıştır. Bakın en kısa süreçlerde değişimleri, dönüşümleri hiçbir sorun oluşturmadan, anlayış içerisinde, istişare etmek suretiyle süreçleri inşa ederek devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Mehmet Ali Şahin’in deneyimlerine dikkati çeken Yazıcı, “Bugün de ben bu görevi kendilerinden teslim alıyorum. Tecrübe, birikim siyasetin hazinesidir. Ülkeyi yönetirken ihtiyaç duyduğunuz finansmanı nasıl temin ediyorsanız, siyaseti de deneyim, birikim hazinedir. Dolayısıyla birikimlerimizi, deneyimlerimizi, tecrübelerimizi Türkiye’yi taşımak istediğimiz, 2023’e, 2071’e, insanımızın huzur ve refahını tesis ederek, can ve mal güvenliğini güvence altına alarak, ülkemizin birliğini, bütünlüğünü sağlamak üzere icra etmekte olduğumuz siyaseti hep birlikte sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıcı: “Bu değişimler bize o süreçleri bir kez daha hatırlatıyor”

Görev tesliminin bir nöbet değişimi olduğunu anlatan Yazıcı, “Hedefe varmak için koşarken bayrak yarışında yine bir nöbet değişimi anlamındadır. Tabiki arkadaşlarımızın deneyimlerinden bu süreçlerde hep faydalanacağız. Biz 14 Ağustos 2001’de yola çıktığımızda partimizin Kurucu Genel Başkanı, Liderimiz, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu ilkeler üzerinden yola çıktık. Bu değişimler bize o süreçleri bir kez daha hatırlatıyor. Hafıza önemlidir. Siz belleğinizdeki o harddiski tazelerseniz, tabiki sizi ihya eden, size şevk veren, heyecan veren o süreçleri de hatırlar, varsa aksaklıklar, eksiklikler bunları giderirsiniz.” diye konuştu. 

Yazıcı, AK Parti’nin davasını, “Türkiye’yi 2023’e taşımak, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına getirmek, tek başına milli geliri 25 bin dolar düzeyine çıkarmak, Türkiye’de aç, açık insan bırakmamak. Dolayısıyla kazanımları dengeli ve sosyal adalet ölçüleri içerisinde herkesin yararlanacağı bir zemin oluşturmak. Bizim hedefimiz de davamız da bu” şeklinde ifade etti.

Şahin: “Hiçbir makam kimsenin tapulu malı değildir”

Yazıcı’nın parti kuruluşunda çok önemli sorumluluklar üstlendiğine dikkati çeken Mehmet Ali Şahin ise “Partimizi kurarken belki de en ağır sorumluluğu kendisi yürütmüştür. Partimizin tüzüğünün hazırlanmasından, programının hazırlanmasına kadar ve aynı zamanda bizim ilk teşkilat başkanımızdır. Yeni kurulan bir siyasi partinin Türkiye genelinde teşkilatlanması öyle kolay birşey değildir. O dönemde bu sorumluluğu üstlenmiş, büyük bir başarı ile belki de AK Partimizin bugünlere gellmesinde çok önemli rol oynamış olan bir arkadaşımızdır.” diye konuştu. 

Yazıcı ile o dönemleri birlikte yaşadıklarını ve partilerinin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi sonrası Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın tensipleriyle AK Parti’nin Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığına atandığını anımsatan Şahin, “Kendisini bu görevi devretmek benim için de çok anlamlı” dedi.

Siyasette hiçbir görevin sürekli olmadığına dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:

“Hiçbir makam kimsenin tapulu malı değildir. Birlikte yola çıktığımız Hayati Bey’in üstlenmiş olduğu sorumluluklara benzer sorumlulukları siyasi hayatımda ben de üstlendim. AK Parti içerisinde her siyasiye nasip olmayan çok önemli görevler şahsıma tevdi edildi. Bunun bahtiyarlığı ve şükrü içerisindeyim. Bunda tabi en önemli pay Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız ve hareketimizin lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleridir. Meclis Başkanlığı gibi çok önemli sorumluluk da kendilerinin önerisiyl ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bu kardeşinize layık görülmüştür. Dolayısıyla siyasette AK Parti içerisinde hemen hemen birçok görevi yapmış bir kişiyim. Şimdi de Karabük milletvekili olarak görev yapıyorum, Parlamentoda hükümetimizin tabiki milletimizin hizmetinde olmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

Şahin, bundan sonraki zamanlarda da Yazıcı’nın başarılı bir görev yapacağına inandığını kaydetti.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara