Politika

İmam Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay Kimdir?

 1966 yılında Siirt’te doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini Siirt’te tamamladı. Aynı yıl girdiği ODTÜ Sosyoloji Bölümünden 1990’da lisans, 1993’te yüksek lisans ve 1997’de doktora dereceleri ile mezun olmuştur.

1999 yılında doçentlik unvanını, 2005 yılında da profesör unvanını almaya hak kazanmıştır. Yasin Aktay 1992-2012 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde “Eylül 2012’den beri görev yapmaktadır. 

AK Parti’de 2014-2015 yılları arasında “Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” olarak iki görev aldı. 2006 yılından beri Yeni Şafakgazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ankara merkezli Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün onursal başkanıdır. 
TBMM’ de “Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Başkanı” olarak görev almaktadır.

1991’de Bryan S. Turner’dan yaptığı Max Weber ve İslâm isimli çevirisi kitap olarak yayımlanmıştır.
1992’de Selçuk Üniversitesince Sosyoloji Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.
1993’te, Political and Intellectual Disputes on the Academisation of Religious Knowledge (Dini Bilginin Akademizasyonu Üzerine Siyasi ve Entelektüel Tartışmalar) isimli tezi yazarak, yüksek Lisans Programını bitirmiştir.
1997’de, Body, Text, Identity: The Islamist Discourse of Authenticity in Modern Turkey (Beden, Metin, Kimlik: Modern Türkiye’de İslâmi Otantisite Söylemleri) isimli doktora tezini yazarak bu programdan mezun olmuştur. 
1999 Kasım ayında “Uygulamalı Sosyoloji” anabilim dalında “Doçent” unvanına sahip oldu. Akademik hayatı boyunca değişik dergilerde yüzden fazla yazısı İngiliz’ce, Arap’ça dillerinde birçok makale ve çevirisi yayımlanmıştır.

Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA)’nin 2001 yılı Doktora-Sonrası Yurtdışı araştırma bursunu kazanarak Nisan-Eylül 2001 tarihleri arasında ABD’nin Utah Eyaletinde University of Utah bünyesinde Mormonların iş Ahlaki ile Anadolu’da yeni Gelişen Burjuvazi sınıfının çalışma ahlakları arasında karsılaştırmalı bir çalışma yaptmıştır. Bu çalışmanın birçok kısmı değişik dergilerde yayımlanmış,bu çalışmalar değişik konferanslarda sunulmuştur.
2003-2004 Öğretim yılında Amerika Birleşik Devletlerinde University of Maine’de Libra Foundation’un davetlisi olarak Sosyal Sorunlar ve Sosyal Değişim ile Orta Doğu Sosyolojisi dersleri vermiştir. 
Türkiye’nin toplumsal yapısı, uygulamalı sosyolojinin yöntem sorunları, hermenötik, beden sosyolojisi, modern ve postmodern dünyada kimlik ve farklılık politikaları, toplumsal tarih, din ve İslâm sosyolojisi ve felsefesi gibi konular özel bir ilgi alanlarındandır.

1992-2000 yılları arasında Vadi Yayınları Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştır. 1991 yılından beri yayımlanmakta olan Sosyal Bilimler, Düşünce ve Siyaset dergisi Tezkire’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır 2003 yılından beri yayımlanmakta olan Sivil Toplum Dergisi ‘nin Eş-Editörlüğünü yürütmektedir.
Ayrıca, Avrupa Günlüğü, Değerler Eğitimi Dergisi, İnsan Hakları Dergisi, Dinler Tarihi, dergilerinin yayın kurulu üyeliğini yapmaktadır. 2005 yılında Kurumlar Sosyolojisi Anabilim dalında Profesör unvanına sahip olan Yasin Aktay, halen Yeni Şafak Gazetesinde de köşe yazıları yazmaktadır 
2010 -2014 yılları arasında Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmüştür. Eylül 2012’de Ak Parti 4. Olağan kongresinde MKYK üyesi seçilmiştir

Kamu haberleri, güncel, siyasi, kültür sanat, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz. Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | Ankara