Sınavlar

ÖSYM Çalışmalara Başladı O Sınavları Tekrar Yapacak

 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda bazı adayların kopya çektiğinin tespit edilmesinden sonra ÖSYM, adaylar arası eşitliğin sağlanabilmesi için yeni bir uygulama için çalışmalara başladı. Son senelerde iyiden iyiye güvenilirliğini yitiren kurumlar içerisinde gösterilen ÖSYM, sınav güvenliği ve güvenirliği arttırma anlamında yeni önlemler almak için hazırlanıyor.


Söz konusu hazırlıkların arasında kopya çektiğinden şüphe duyulan adayın tekrar sınava sokulması da bulunuyor. Kopya çektiğinden şüphelenilen adaylar, maliyeti Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarqafından karşılanmak üzere yönetim kurulu tarafından alınacak kararlar doğrultusunda tekrar çağırılacak “şimdi de bu sınavı yapın” ile karşı karşıya kalacak.

2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (2010 KPSS) Sorularının çalışnması ve bazı adayların bahsi geçen şaibeli sınavda kopya çektiğinin tespit edilmesinden sonra ÖSYM, adaylar arasındaki eşitlik ilkesini koruyabilmek maksadıyla yeni uygulamalara hazırlanıyor. Bilindiği gibi kısa süre önce 2016-İSG’de adayların kaydırma yapmalarının önlenmesi için soru ve cevaplar tek bir kitapçıkla dağıtılmıştı. ÖSYM, yenilikçi kararlar alarak güvenilirliği tekrar sağlamak için çaba sarf ediyor.

Memurlar için haberler, son dakika haberleri, ekonomideki gelişmeler ve daha fazlası kamupersoneli.net adresinde.

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir Yorum

 1. osym nın sahıbelerınden bızler magdur oluyoruz emegımıze ve paramıza yazık, kpss 2010 ve ısg c sınıfı magduruyum. ısg c sınıfı soruları yayınlanmıyor ve şahıbe oldugunu dusunuyoruz. ve ısg sorularını hazırlayanlar kıtapa bır goz atsınlar

 2. ÖSYM'nin sebep olduğu en büyük mağduriyet soruların kalitesizlğidir. Yapılan son YGS'de gördüğümüz gibi iptal edilen ve edilmesi gereken çok sayıda soru vardı. 2 milyona yakın öğrencinin girdiği bu sınavlarda hata kabul edilemez. Benzer şekilde YGS ve ALES sınavlarında da şaibeli sorular vardı. Bu soruların konunun uzmanları tarafından hazırlanmadığı çok bariz.
  Ayrıca sınav yürütmesinde de sıkıntılar var. Sınav kurallarına bakarsanız hiçbir şekilde metal eşya ile sınava girilmiyor. Buna bozuk para ve anahtarlar da dahil. Ayrıca ulaşım kartına da izin yok. Sınav ücretlerine yapılan zamlarla hatırı sayılır bir bütçeye erişen ÖSYM sınav binalarında bu elzem eşyaların emaneti için de bir hizmet sunmuyor. Tekel olduğu merkezi sınav sisteminde "kural bu, işinize gelirse" mantalitesiyle hizmet veriyor.
  Anlayacağınız güven tazelemesi insanları zor sokacak gereksiz uygulamalarla değil hakedene hakkını veren, mantık sınırları içerisindeki güvenlik uygulamalarıyla olur.

 3. 2010 ortaogretım onlısansta ıptal edılsın o sınavlardada cok şahıbeler var

 4. 2010 kpss ye alnımın teriyle girdim fakat kazanamadim kopya çekerek bizim hakkımızın elimizden alınmasını sağlayan bu olayda parmağı olanlara sesleniyorum sizin yüzünüzden hala issizim mutlumusunuz devletin 2010 kpss ye giripte kazanamayan vatandaşların magduriyetlerini gidermesi lazım imza kampanyası başlatıp hukuki mücadele vermemiz gerekiyor arkadaşlar

 5. Sadece ÖSYM değil yabancı dil sınavları, akademik kadro, yüksek lisans,doktora, doçentlik, profesörlük sınav ve atamaları da ivedilikle ve çok dikkatle soruşturulmalı. Arkeoloji,restorasyon ve konservasyon, müzecilik, antropoloji, sanat tarihi, mimarlık, tarih ve güzel sanatlar en başta ele alınmalı. Mardin'deki ilk ve tek IETS sınavını düzenleyenler ve sınavdan haketmeden geçenler hakkında adli ve idari soruşturmalar başlatılmalı. Örneğin Mardin Artuklu, Erzurum Atatürk, Gazi, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilkent, Ege, Konya, Süleyman Demirel, Çanakkale, Batman, Edirne Trakya, Hacettepe, Harran, Gaziantep, Kütahya Dumlupınar üniversitelerindeki arkeoloji, sanat tarihi ve antropolojideki araştırma görevlilerinin, lisansüstü öğrencilerinin ve akademisyenlerin atamalarına bakın. Bu bölümlerin bazılarındakiler şaibeli sınavlarla geçmiş ve kadro ataması yapılmıştır. Türkiye'de bu bölümlerde PKK, Paralel, ajan misyoner yapılanmasını ve sit alanlarının yağmalanmasında etkin olan ne kadar çok kişi olduğunu hayretler içinde göreceksiniz.

 6. 2010 kpss de sorular sızdırılıp da hırsızlar soruların nerdeyse hepsini yapıp ortalamayı sapmayı etkilemeselerdi o sene yaptığım netlere şimdi 6 yıllık öğretmendim. Insanların hayatından çalıp ne durumlara düşürdüler bunun hesabını nasıl verecekler hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun inşAllah.

 7. Ösym sınavı tekrarlaması…zamanında yapılan eleştiriler en üstteki şahıs tarafından yalanlandı hatırlıyormusınuz.
  Zamanın başbakanı bile böyle birşey yok deyip Ankara başsavcılığının soruşturmasını durdurmuş oldu..şimdi asıl soruşturulması gereken mülakat adı altında torpili olan adamı olan dayısı olan kişilerin haketmede işe alınmasıdır..asıl bu haksızlıklar ve hak ihlalleri önlenmelidir…Yapılan mülakatlar denetlenmeli kamera kayıtları alınmalı kime sorulmuş ne cevap alınmış itiraz durumunda bu kayıtlar incelenmeli…çok büyük haksızlık ve hıkuksuzluklar var çoook.

 8. 2010 sınavına giren tüm insanlarımıza ya kadro versinler yada sınava kimler girmiş ise 2010 tarihinde yök kurumu bu zamana dek yani 2016 tarihine dek 2010 da sınava giren herkeze kamu memur maaşına gelen kısmi aylık tümünü tazminat olarak versin tüm girenlere çünkü sorular çalınmasa atanabilecektik….2010 dan bu yana olmadığı da mechul???yöke güvenmiyoruz.