Mevzuat

Anadolu Yayıncılar Derneğinden AYM'ye Başvuru

Anadolu Yayıncılar Derneğince, özel eğitim kurumlarının, televizyonda reklam ve ilan vermesini yasaklayan, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki 11. maddenin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuruldu.


Dernek Başkanı Sinan Burhan, başvurunun ardından Anayasa Mahkemesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, toplumun beklentisi doğrultusunda yayın yaptıklarını söyledi.

Burhan, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki, “Bu kurumlar (özel eğitim kurumları) reklam ve ilanlarında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunamazlar ve televizyonda reklam ve ilan yapamazlar” hükmünün yer aldığı 11. maddenin iptali için yüksek mahkemeye başvurduklarını anlattı.

Kanuna göre özel eğitim kurumlarının gazeteler, radyolar, internet siteleri ve bilboardlarda reklam verebildiğini ancak televizyonlarda bunun yasaklandığına dikkati çeken Burhan, bu durumun Anayasa’nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve haksız rekabet oluşturduğunu savundu.

Burhan, televizyon kanallarına yeni ve farklı gelir kalemleri verilmesi gerektiğini belirterek, “Gazetelere serbest olan özel öğretim kurumları reklamı, radyolara serbest olan özel öğretim kurumları reklamı, internet sitesine, bilboardlara serbest olan reklam, niçin televizyonlara yasaktır?” diye sordu.

Derneğin Başkan Yardımcısı İbrahim Toru da “Biz bu başvuruyu yaparken sadece kendi televizyonumuz için değil, tüm televizyonlar adına yapıyoruz. Ulusaldan tutun, yereldeki tüm televizyonlar adına yapıyoruz çünkü burada bir eşitsizlik var.” değerlendirmesinde bulundu.

Derneğin Başkan Yardımcısı Hasan Yavuz Bakır da bilboardlar ve radyoların yanı sıra televizyonların da özel öğretim kurumlarının reklamlarını yayınlamasına olanak tanınarak, eşitsizliğin ortadan kaldırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

AA
Kamupersneli.net  | Ankara