Gündem

Ermeni iddiaları Almanya’daki Türkleri Küstürür

 Uluslararası Diplomatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Bozçelik, Almanya Federal Meclisi’nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını gündeme almasına ilişkin, “Bu tür girişimler, Almanya’daki Türkleri küstürecek. Oradaki halkımız 50 yıldan beri en kötü günlerinde onların yanlarında olmuş. 100 yıl önce neyin ne olduğunu bilmeden böyle bir suçlama, elbetteki oradaki Türkleri etkileyecek.” dedi.


Bozçelik, Almanya Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da yapılması planlanan oylama konusunda AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Almanya’nın yıllardır sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda Türkiye’nin yanında olduğunu belirten Bozçelik, Almanların bu konuda Türkiye’yi karşılarına almak istemediğini söyledi.

Ferhat Bozçelik, Suriyeli mültecilerin ciddi şekilde tartışılmaya başlandığı son zamana kadar da bu tür bir söylemin olmadığını aktararak, her ihtimale karşı bu yasa tasarısının hazırda bekletildiğini savundu.

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in, son 4-5 ayda, tasarının Türkiye aleyhine onaylanması için Almanya’da ciddi faaliyetler yürüttüğünü dile getiren Bozçelik, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu bizim çok zorumuza gitti. Biz, ilk zamanlar Meclis’ten geçeceğine inanmadığımız için tasarıyı çok ciddiye almadık. Tanıdığımız bazı Alman milletvekilleriyle görüştük. Tasarı, Meclis’te büyük ihtimal onaylanacak. Cem Özdemir’in doğrudan kendisini ilgilendirmeyen bir konuda çaba harcamasına anlam veremiyorum. Özdemir, Merkel’e karşı bir atak yaptı. Merkel’in şu anki danışmanları bunu onaylamıyorlar. Yeşiller, ciddi puan topladıkları için Merkel’le mücadele ediyor. Açıkça söylemek gerekir ki; Cem Özdemir bu tasarıyı siyasetine malzeme yaptı. Merkel’in Cumhurbaşkanımıza yakınlığı eleştiri konusu oluyor. ‘Çok mütevazı davranıyorsun. Neden boyun eğiyorsun?’ diyorlar. Bu olay ister istemez Türkiye ve Almanya arasında bir soğukluğa ve ufak da olsa krize neden olacaktır.”

Almanların kendilerinin gerçekten yaptıkları soykırımı kabul ettiklerini hatırlatan Bozçelik, Almanların Türkiye’den ise olmamış bir olayı kabul etmesini istediklerini söyledi.

Bozçelik, 1915 olayları nedeniyle Türkiye’nin hiçbir hüküm yemediğini belirterek, Türkiye’nin ispatlanmamış bir olaydan dolayı mahkum ettirilmek istendiğini dile getirdi.

“Politik darbe”
Oylamayı “politik bir darbe” olarak niteleyen Bozçelik, “Bu resmen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bir güç gösterisi olacak.” dedi.

Uluslararası Diplomatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bozçelik, bu tür girişimlerin Almanya’daki Türkleri küstüreceğini dile getirerek, “Oradaki halkımız 50 yıldan beri en kötü günlerinde yanlarına olmuş. 100 yıl önce neyin ne olduğunu bilmeden böyle bir suçlama elbetteki oradaki Türkleri etkileyecek. Vatandaşlarımız bu hissi alacaklar. 35 yıl Almanya’da kalan biri olarak ben de davet edildiğim toplantılara gitmiyorum. Muhakkak bir reaksiyon olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Avrupalıların, Türkiye’ye karşı kendilerini her zaman daha haklı ve demokratik gördüklerini anlatan Bozçelik, Türkiye’nin güçlenmesi ve aktif siyaset yapmasının Avrupa’nın çıkarlarına dokunduğunu kaydetti.

Bozçelik, HDP eş genel başkanlarının sık sık Almanya’ya gitmelerine ise “Brüksel’deki arkadaşlarına da gittiler. Türkiye karşıtı olan bütün milletvekilleriyle görüşüyorlar. Bunlara ‘Bizleri yok etmek istiyorlar’ diyorlar.” yorumunu yaptı.

AA
| Kamupersoneli.net | Ankara