Kültür-sanat

Cuba Vibra İstanbul’a Geldi

Henüz çocukken kendi dans topluluğunu kurmanın ve onu dünya sahnelerine taşımanın hayalini kuran Lizt Alfonso, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Lizt Alfonso Dance Cuba, Havana merkezli bir dans şirketi. 25 yaşında. 6-16 yaş grubunda binden fazla öğrencimizin olduğu okullarımız var. Sanırım, müzik ve dansın yanı sıra her şeyin bir arada olduğu bir topluluğuz.” dedi.

Alfonso, “fusion” (birleşme) isimli özel stilleri olduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

“Bu bir dans stili. Bu stilde, İspanyol, flamenko, Afro-Küba dansları, klasik bale, Küba’dan popüler ritimler ile çağdaş müzik ve benim çok sevdiğim daha birçok başka şeyin karışımı söz konusu. Bunun sahnede olmasını çok yıllar önce istemiştim ve bu yüzden kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Çünkü böyle bir şeyi kimse yapmamıştı ve bu tür bir karışımı tüm dünyada da kimse yapmıyordu. Diğerlerinden farklı olmak adına bunu ben yapmak istedim.”

Sahnelenen tüm gösterilerin oluşturucusu, koreografı ve direktörü de olan Alfonso, bugüne kadar dünya çapında gösteriler sunduklarını belirterek, New York’ta Broadway’de, Kanada’da Toronto ve Montreal’de, Çin’de Şanghay ve Beijing şehirlerinde sahne aldıklarını söyledi.

– “Bizim için burada olmak bir zevk”
Lizt Alfonso, gösterilerde sahne alan ekibin sayısının gösterinin türüne göre farklılık gösterdiğini kaydederek, “Biz hem dans hem müzikal gösteriler yapıyoruz. Eğer dans edeceksek, sahnede yaklaşık 50 kişi oluyor ama İstanbul’da sahneleyeceğimiz tür gösterimizde 30-32 kişi yer alıyor. Topluluğumuzun en iyilerinden oluşan bir gösteri hazırladık İstanbul için. En iyi koreografi ve en iyi müzik.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin ve dans topluluğunun İstanbul’a daha önce gelmediğini dile getiren Alfonso, “Bu bizim ilk gelişimiz. Çok mutluyuz. Çünkü İş Sanat bu harika sahnede gösterimizi sergilememiz için bizi buraya davet etti. Burada, bu tarih ve sanat dolu güzel ülkede olduğumuz için çok mutluyuz. Yani bizim için burada olmak bir zevk.” diye konuştu.

Başarılı dansçı, İstanbul’a gelir gelmez topluluk olarak şehri gezdiklerini ve tüm ekibin İstanbul’u çok sevdiğini belirterek, Sultanahmet Camisi, Kapalıçarşı ve Boğaziçi’ni gördüklerini aktardı.

Küba Ulusal Kültür Nişanı, Dora Birincilik ödülü, Küba Ulusal Yazarlar ve Sanatçılar Birliği Birincilik ödülü ve New York’un Kübalı Sanatçıları Vakfı gibi çok sayıda ödülü bulunan Alfonso, ABD, Kanada, İspanya, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, Mısır, Katar, Güney Afrika, Çin, Hollanda, Belçika, Meksika ve Kolombiya’nın da yer aldığı birçok ülkede gösterilerini sahneledi.

Sanat eleştirmenlerinin övgüyle andığı Lizt Alfonso Dance Cuba, İş Sanat’ın sezon sonu etkinliğinde sunduğu “Cuba Vibra” gösterisinde, Küba müziği tınıları ve cha-cha, mambo, rumba ve bolero ritimleriyle dolu bir dans gösterisini sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

AA
| Kamupersoneli.net | Ankara