Gündem

Son Dakika Haberi… Trump, Golan Tepeleri Kararnamesini İmzaladı

Trump açıklamasında, “İsrail’in kendini savunmaya hakkı var.” ifadelerini kullandı. Netanyahu ise, “Hamas’ın saldırılarına karşı halkımızı savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Trump’ın Golan kararı sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı.

Ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu’daki barış çabalarını engelleyerek, bölgede gerilimi daha da artıracak.” dedi.

GOLAN TEPELERİ NEREDE?

Golan Tepeleri’ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında su kaynakları ve güvenlik geliyor.

Golan Tepeleri, güvenlik açısından gözardı edilemeyecek kadar jeostratejik bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri’ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

Uluslararası hukuka göre, Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepeleri’nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün’le de sınırı bulunuyor.

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi’nin gözünde kutsallaştırıyor.

Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından “ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası” olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir